Randevu Alın
Hizmetler

Bonding

bonding
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Bonding Nedir?

Diş bütünlüğünü sağlama amacıyla sıklıkla kullanılan diş hekimliği prosedürlerinden biri bonding’dir. Bonding tedavisi diş estetiğini yeniden sağlama amacıyla uygulanır. Diş rengini, şeklini ve boyutlarını değiştirmeye ek olarak estetik görünümden uzaklaşmaya neden olan çeşitli diş kusurlarını gidermek için de bonding prosedüründen faydalanılabilir.

Bonding tedavisi, estetik dolgu ya da kompozit lamine olarak da bilinir. Prosedürün önemli bir avantajı, uygulama sırasında diş yüzeyinden doku kaldırılması gerekliliği olmamasıdır. Tedavi edilecek bölgeye bonding materyali ya da dişin doğal rengiyle uyumlu kompozit rezin eklenerek uygulanır. Uygulama genellikle tek seansta tamamlanır. Bu sayede kişi hızlı, pratik ve acısız bir şekilde estetik bir diş görünümüne kavuşabilir.

Diş rengindeki bir kompozit maddeyi dişe uygulamak, şekillendirmek, sertleştirmek ve parlatmak şeklinde uygulanan estetik diş hekimliği prosedürü bonding olarak adlandırılır. Herhangi bir nedenle kırılan ya da yontulmuş dişleri düzeltmek veya dişler arasındaki küçük boşlukları gidermek için küçük ölçekli estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla tercih edilen ideal bir yöntemdir.

Bonding uygulaması sayesinde dişlerin genel görünümü konforlu ve hızlı bir şekilde iyileştirilebilir. Bonding tedavisinin temel amacı; dişleri onarmak, yeniden şekillendirmek, aydınlatma ya da düzleştirme yoluyla diş estetiğini optimize etmektir. Prosedür hasta özelinde planlanır ve uygulanır. Gerçek bir diş rengini taklit etme özelliğine sahip yapay reçine malzemesi kullanılarak dişe şekil ve hacim eklenmesi sağlanır. Böylece kısa sürede ve uygun maliyetlerle estetik bir diş görünümüne sahip olunabilir.

bonding

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bondint uygulaması yapmak için öncelikle tedavi edilecek diş hazırlanır. Dişte çürük yoksa anestezisiz bonding yapılabilir. Tedavi edilecek dişin doğal rengiyle en iyi şekilde eşleşecek kompozit dolgu rengi seçilir. Bunun için renk kılavuzundan faydalanılır ve daha sonra tedaviye başlanır.

Tedavi edilecek dişin yüzeyi pürüzlendirilir, daha sonra yüzeye kondisyon sıvısı uygulanır. Bu adım, kullanıcının dişe daha iyi yapılmasını sağlama amacıyla uygulanır. Diş rengindeki yapıştırıcı madde dişe uygulanır ve şekillendirilir. Bu işlem malzeme sertleşmeden yapılmalıdır. Şekillendirmeden sonra lazer ya da parlak ışıklı bağlayıcı malzeme sertleştirilir. Diş hekimi gerekli görürse şekillendirme ya da kesme yapabilir. Son adım diş yüzeyinin gölgesine ve parlaklığına uyum sağlayacak şekilde bir parlatma yapmak, bu sayede doğal görünümü desteklemektir.

Bonding uygulaması çoğunlukla 30 ila 60 dakika içerisinde tamamlanır. Dişin mevcut durumuna, kaç adet dişe uygulama yapılacağına, diş hekiminin uzmanlığına, kullanılan malzemenin kalitesine ve benzer etkenlere bağlı olarak bu süre değişebilir.

Genellikle bondign uygulamasının tek seansta tamamlanması mümkündür. Ancak prosedürün kapsamına göre hasta özelinde birden fazla seansa gereksinim duyulabilir.

Bonding Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Bonding sadece diş kırıklarını tedavi etmek için değil aynı zamanda mükemmel görünümlü dişler ve başarılı bir gülüş tasarımı kazandırmak için de uygulanabilen etkili bir yöntemdir. Bonding diğer estetik diş hekimliği prosedürlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca bonding tedavisi uygulanmış bir dişe ihtiyaç halinde yeniden bonding tedavisi yapılabilir.

Bonding doğal diş formunda bir uygulamadır, bu nedenle dışarıdan fark edilmesi söz konusu değildir. Dişlerin lekelenmeye karşı direncini artıran bir diş hekimliği prosedürüdür. Bonding uygulaması için genellikle anestezi uygulanması gerekmez.

Uygulama mümkün olan en az diş kaybıyla yapılır. Hastanın konforunu ve öz güvenini artırmaya yardımcı olan bonding tedavisi sayesinde dişteki aşınma hızlı bir şekilde giderilebilir.

Bonding Ne Kadar Dayanır?

Bonding uzman ve deneyimli diş hekimleri tarafından kaliteli malzemeler ve doğru tekniklerle uygulandığı takdirde kalıcı ve dayanıklı sonuçlar almak mümkündür. Elbette uzun süreli ve sağlıklı kullanım için bonding tedavisinden sonra diş hekiminin önerilerine uyulması, ağız ve diş bakımının aksatılmaması gibi önemli noktalara dikkat edilmelidir. Tüm bu konularda gereken özen gösterilmesi ve rutin diş hekimi muayenelerinin ihmal edilmemesi halinde bonding tedavisi 7 ila 10 yıl boyunca kalıcı sonuçlar sağlar.

Bonding Hangi Dişlere Uygulanır?

Bonding;

 • Arasında “Diastema” olarak adlandırılan boşluklar bulunan dişlere uygulanabilir.
 • Boy uzatma gibi şekil değişikliklerine ihtiyaç duyan ya da renginin değiştirilmesi gereken dişlere bonding tedavisi yapılabilir.
  Bonding tedavisi sırasında dişler üzerinde hiçbir kesim yapılmaz. Bu nedenle, estetik görünümlü dişlere sahip olmak isteyen kişiler için son derece avantajlı bir diş hekimliği prosedürüdür. Bonding tedavisine en yakın tedavi porselen lamine tedavisidir. Ancak bu tedavide dişlerde kesim yapılır. Ayrıca hem yapım süreci daha uzun hem kullanılan malzeme daha pahalıdır. Bu nedenle, hızlı ve kaliteli sonuçlara ekonomik bir şekilde ulaşmak isteyenler için bonding tedavisi daha avantajlı bir prosedür olarak öne çıkar.

Bonding Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Ağız ve diş sağlığının korunması için bireyler yalnızca bonding tedavisinden sonra değil her an özenli olmalı, ağız ve diş bakım rutinini düzenli bir şekilde yerine getirmelidir. Ancak bonding başta olmak üzere her tür diş hekimliği prosedürünün ardından diş bakımının daha önemli bir hal aldığı gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Bonding uygulaması yapıldıktan sonra özellikle ilk 2 gün dişlerde renklenmeye ve lekelenmeye neden olabilecek yiyecek ve içeceklerin tüketiminde uzak durulmalıdır. Beslenme konusunda hatalar yapmak, dişlerde lekelenmeye, sararmaya ve bonding tedavisinden sağlanacak faydanın azalmasına neden olabilir. Özellikle çay, kahve, sigara ve diğer tütün mamüllerini tüketmek diş rengi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Cilalama işlemi ile olası deformasyonların önlenmesi mümkün olsa da, doğru bakım sayesinde ek seans sayısı azaltılabilir, hem zamandan hem maliyetten tasarruf edilebilir.

bonding tedavisi

Bonding Uygulaması Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bonding uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bonding tedavisini takip eden ilk 48 saat dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir. Bu sayede, tedavi edilen dişi olası renklenmelerden ve lekelenmelerden korumak mümkün olur. Çay, kahve, sigara, karamel, salça, vişne suyu ve benzer maddeler nedeniyle rezin materyalinin renk alması riski vardır.
 • Bonding uygulamasından sonra ağız ve diş hijyenine maksimum özen gösterilmelidir. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak günlük ağız ve diş bakım rutininin ayrılmaz parçaları haline gelmelidir.
 • Bonding uygulamasından sonra rutin diş hekimi muayeneleri ihmal edilmemelidir.
 • Kalem, toka, buz gibi sert nesneleri ısırmama konusunda dikkatli olunmalıdır.
 • Sert ve kabuklu kuruyemişler başta olmak üzere zorlanmaya neden olabilecek gıdaların tüketimi sırasında özen gösterilmelidir.
 • Tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler bu alışkanlıklarını bırakmalıdır.
 • Bondind tedavisinin hemen ardından yüksek oranda tuz tüketimine başlanmamalıdır.
 • Aşırı tatlı tüketildiği durumlarda hemen gargara yapılmalı ve/veya dişler fırçalanmalıdır.

Bonding Fiyatları

Bonding fiyatları hasta özelinde değişiklik gösterebilir. Bonding fiyatları belirlenirken tedavinin kaç dişe uygulanacağı, farklı diş hekimliği prosedürlerine gerek duyulup duyulmadığı ve kullanılacak malzemenin kalitesi gibi farklı unsurlar değerlendirilir. Ayrıca bonding tedavisini uygulayacak diş hekiminin uzmanlığı, deneyimi ve uygulamanın yapılacağı kliniğin fiyat politikası da bonding fiyatları üzerinde etkili olan unsurlardır.

Diş kırıklarına ya da boşluklarına göre planlanan tasarımların uygulanmasına dayanın bir diş hekimliği prosedürü olan bonding yönteminin fiyatları, diğer estetik diş hekimliği prosedürlerine göre daha uygundur.

Son Güncelleme: 07.05.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
1 gün
Ziyaret Sayısı
1
Tedavi Süresi
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
1 yıl
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross