Randevu Alın
Hizmetler

Braket

braket
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Braket Nedir?

Diş teli tedavisi sırasında dişlerin üzerine yapıştırılan küçük metal parçalar “braket” olarak adlandırılır. Diş teli tedavisi, dişlerin şeklinin ve pozisyonunun düzeltilmesi için uygulanmakta olup braketler de dişlerin doğru bir şekilde hizalanması amacıyla uygulanır.

Dişlerin düzeltilmesine yönelik diş teli tedavisi sırasında dişlerin üzerine braketler yapıştırılır. Daha sonra braketlerin birbirine bağlanması için teller kullanılır ve bu teller gerilir. Braketler hastanın dişlerine takıldıktan sonra belirli aralıklarla kontrol edilerek teller gerginleştirilir. Bu sayede dişlerin pozisyonunun değişmesi sağlanır. Diş teli tedavisinin ne kadar süreceği, hastanın dişlerinin mevcut durumuna bağlı olarak birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir.

Diş teli tedavisinin en önemli parçalarından biri braketlerdir. Çünkü, braketler dişlerin düzeltilmesi sürecinde kritik bir role sahiptir. Diş teli tedavisi, düzenli kontroller gerektiren uzun bir süreç olabilse de, doğru hizalanmış ve sağlıklı dişlere sahip olmanın mükemmel bir yolu olarak kabul edilir.

Bununla birlikte braket kullanımı sırasında çeşitli sorunlar yaşanması mümkündür. Bunların başında ağrı gelir. Braketler takılırken ya da takıldıktan sonra ağızda ağrı oluşabilir. Genellikle hafif düzeydeki bu ağrı birkaç gün içerisinde azalmakla birlikte, bu süre içerisinde ağrı kesici ilaçlar hastanın konforunu artırabilir.

Braketler takıldıktan sonra diş etlerinde hassasiyet gelişebilir. Bu durumda, diş etlerini düzenli olarak temizlemek, aynı zamanda diş hekiminin önerdiği diş ipini ve diş fırçasını kullanmak gerekir.

Braketlerin kullanımı sırasında dişlerde renk değişimi görülmesi mümkündür. Bu tür durumlar, braketler söküldükten sonra diş temizliği yapılarak giderilebilir. Braketler yakıldıktan sonra bazı hastalar konuşma problemleri yaşayabilir. Bu durum braketlere alışınca birkaç gün içinde düzelir. Braketler yutma problemlerine neden olduğu takdirde, diş hekimlerinin braketleri düzeltmesi gerekliliği doğabilir. Braket tedavisinin başarısı ve konforu için diş hekimi önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

braket

Braket Çeşitleri Nelerdir?

Braketlerin farklı türleri vardır ve hangi tür braketin kullanılacağı hasta özelinde çeşitli etkenlere bağlı olarak belirlenir.

Metal Braket

Diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan metal braketler çoğunlukla paslanmaz çelik malzemeden üretilir. Bu sayede dişlere daha iyi yapışır. Diş teli tedavisinde metal braketlerin arasından geçen telin yerinde tutulması için küçük lastiklerden faydalanılır. Metal braketlerdeki ark teller ince bir yapıya sahiptir. Günümüzde diş teli tedavisinde daha küçük boyutlarda metal braketler kullanılır. Metal braketler, ark telleriyle daha az sürtünme yaptığından avantajlı çözümler olarak kabul edilir.

Seramik Braket

Seramik malzemeden üretilmesi nedeniyle seramik braketler daha doğal bir diş renginde olur. Bunun beraberinde getirdiği estetik avantaj sayesinde diş teli tedavilerinde sıklıkla tercih edilir. Ancak seramik braketlerde ölçüler büyük olduğundan dişlerde yiyecek birikimi görülebilir. Buna bağlı olarak, seramik braket kullanılan hastalar ağız ve diş bakımına gereken özeni göstermelidir. Seramik braketlerin yapısı metal braketlere göre daha kırılgandır. Ayrıca, ark telleriyle sürtünmenin daha fazla olması nedeniyle tedavi süresinin uzaması mümkündür.

Lingual Braket

Diğer braket çeşitlerine göre daha maliyetli olan lingual braket hasta özelinde tasarlanır. Diş teli dişlerin arka tarafına yerleştirildiği ve braketler dişlerin arka tarafında bulunduğu için gülerken ya da konuşurken diş telleri gözükmez. Bu sayede, estetik kaygılar ortadan kalkar. Dişlerin arkasında olduğundan dişlerin yüzeyine yapılan işlemlerden daha az etkilenen lingual braket, ayrıca dişlerdeki izleri engeller.

Damon Braket

“Self ligating” olarak da adlandırılan damon braketler, metal braketler ile benzerlik gösterir. Sürtünmenin az olduğu bir braket çeşididir. Bu sayede kısa sürede hızlı sonuçlar elde etmeye yardımcı olabilir.

Şeffaf Plak

Telsiz tedavi olarak da bilinen şeffaf plak tedavisinin diş teli ya da braketlerin yerini alması mümkündür. Braketler yerine hasta özelinde hazırlanan şeffaf plakların kullanıldığı bu yöntemde, dişlerin istenen konuma hareket ettirilmesi için hafif bir basınç uygulanması söz konusudur.

Geleneksel metal braketlere göre şeffaf plak tedavisi pek çok avantajı beraberinde getirir. Daha az belirgin olduğundan estetik açıdan da avantajlıdır. Dişlere tam oturan şeffaf plakların kullanımı kolaydır. Çıkarılabilir özellikle olduklarından ağız ve diş hijyeni kolayca sağlanır.

Braket Hangi Durumlarda Uygulanır?

Braketlerin yalnızca çocukluk çağında işe yarayan bir tedavi yöntemi olduğu düşünülse de, yetişkinlik döneminde de braket tedavisi uygulanabilir ve son derece başarılı sonuçlar alınabilir. Çocuklarda braket tedavisi uygulanması için süt dişlerinin döküşmüş ve kalıcı dişlerin tamamının çıkmış olması gerekir. Süt dişleri dökülmeyen çocuklara braket tedavisi uygulanamaz.

  • Braket; dişlerin düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlamak, dişler arasındaki aralıkları kapatmak, çarpık ya da çene kapanışı problemlerini düzeltmek için uygulanır.
  • Dişlerin çene kemiğinde doğru konumlandırılmasını sağlamak ve dişlerin çiğneme işlevini artırmak için braket uygulanabilir.
  • Alt ve üst çene arasındaki uyumsuzlukları düzeltip daha sağlıklı bir çene kapanışına kavuşmak için braket kullanılabilir.
  • Dişlerin üst üste binmesi ya da dişlerde dönme problemi olması durumunda da braket tedavisine başvurulabilir.

Bununla birlikte her diş problemini çözmek için braket kullanılması doğru ve mümkün değildir. Bu kapsamda, diş hekimleri her hasta özelinde sorunu tespit eder, değerlendirir ve en doğru tedavi yöntemini belirler.

braket tedavisi

Braket Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş sağlığının korunması ve tedavinin başarılı olması için en önemli unsurlardan biri braket bakımını doğru şekilde uygulamaktır. Bunun için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Braketlerin ve tellerin çevresinde yiyecek kalması diş çürümesine neden olabileceğinden, özellikle braketlerin çevresi dikkatlice fırçalanmalıdır.

Braketlerin çevresinde yiyecek birikimini önlemek için sert ve yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca braketlerin bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir. Diş hekimi bu ziyaret sırasında braketleri kontrol eder ve gerekli ayarlamaları yapar.

Braketler Neden Kırılır?

Braketler son derece dayanıklı malzemelerden üretildiği için kırılması sık görülen bir durum değildir. Nadiren görülen braket kırılması ise genellikle sert besinlerin tüketilmesi kaynaklıdır. Kabuklu sert besinler dişlerle ısırılmaya çalışıldığında braketlerin kırılması riski vardır.

Braketlerin kırılmasına neden olan faktörlerden diğeri ise uygulama sırasında kullanılan yapıştırıcıların zaman içinde güçsüzleşmesi ve bulunduğu yerden çıkarak hızlı bir şekilde kırılmaya yol açmasıdır. Bu tür durumlarda braket kırılmasa dahi, yapıştırıcı malzeme güçsüzleşir ve braketler yerinden çıkarsa, braketin yeniden yapıştırılması gerekir. Aksi takdirde tedavinin başarısı olumsuz yönde etkilenebilir.

Diş Teli Tedavisinde Braket Seçimi Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedavi sürecinde dişleri hareket ettirmek için dişlerin üzerine yapıştırılan ataçmanlar “braket” olarak adlandırılır. Braketlerin birçok farklı türü vardır. Bununla birlikte braketlerin türü değişse de, diş teli tedavisi sürecindeki rolleri ve tedavinin amacı değişmez. Diş teli tedavisi sırasında hangi braketin kullanılacağı, dişlerdeki bozukluk şekline ve giderilmek istenen soruna bağlı olarak diş hekimi tarafından hasta özelinde belirlenir.

Braket seçimi sırasında hastanın yaşı, estetik beklentileri, maliyet ve diş hekiminin önerileri değerlendirilir. Daha sonra tedavinin başarısını ve konforunu sağlayacak en doğru seçim yapılır.

Braket Fiyatları

Braket fiyatları; tedavinin uygulanacağı hastanın dişlerinin mevcut durumuna, tercih edilen braket türüne, tedavinin süresine ve diğer unsurlara bağlı olarak değişir. Tedavi süreci hastaya özel planlandığı için braket fiyatları hastanın muayene edilmesinin ardından belirlenebilir.

Son Güncelleme: 07.05.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
Ziyaret Sayısı
Tedavi Süresi
1-2 saat
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
6 ay
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross