Randevu Alın
Hizmetler

Çene Eklemi Tedavisi

Çene eklemi tedavisi
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Çene Eklemi Tedavisi Nedir?

Üst çene ve alt çeneyi birbirine bağlayan eklem bölgesiyle çevresindeki dokuların uyum özelliğinin ani bir şekilde ya da zaman içerisinde bozulması sonucu çene ekleminden kaynaklanan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çene eklemi rahatsızlıkları tedavi edilmediği sürece ilerleyebilir. Buna bağlı olarak çenede kilitlenme, ağrı, ağız açıklığının kısıtlanması, baş ve boyun ağrıları gibi sorunlar görülebilir.

Çene kayması, çene çıkması ve çene eklemi hastalığı gibi hastalıklar çene ekleminde ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Çene eklemi hastalıkları TME yani Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları olarak adlandırılır. Temelde, eklem işlevlerinde eklem içi ya da dışı patoloji sonucunda meydana gelen bozukluklardır.

Alt ve üst çenenin birleştiği dış kulak yolunun hemen önünde yer alan TME, şakak kemiğinin altındaki şakak çukuruyla şakak kemiği yumrusu arasında bulunan son derece oynak bir eklemdir. Çene ekleminde ortaya çıkan rahatsızlıklar dişler, dudaklar, tükürük bezleri, baş ve boyun kaslarıyla ligamentlerden oluşan sistem üzerinde etkilidir.

Çene eklemi tedavisi

Çene Eklemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene eklemi tedavisine başlamak için öncelikle hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek gerekir. Çene eklemi rahatsızlıklarının teşhis edilebilmesi için ağzın kapanış sistemi, dişler ve çene eklemi ayrıntılı bir şekilde incelenir. Ayrıca çiğneme kaslarının özellikleri değerlendirilir. Bu araştırmaların detaylı bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından hasta özelinde tedavi planlaması yapılır. Gerekli görülmesi halinde MR incelemesi ve eklem içi görüntüleme yöntemlerine başvurulur.

Çene eklemi tedavisi, çene cerrahının hasta özelinde yaptığı klinik ve radyolojik incelemelerin ardından konulan tanıya göre yapılır. Tanı sonucu hareket kısıtlaması, diyet, egzersiz, ilaç ya da cerrahi tedavi prosedürleri uygulanabilir.

Çene eklemi tedavisinin öncelikli hedefi, çene eklemi rahatsızlığına yol açan nedeni belirlemek ve ortadan kaldırmaktır. Tek bir tedavi şeklinin yeterli olmadığı vakalarda multidisipliner çalışmalara başvurulabilir. Konulan tanıya göre medikal ya da cerrahi tedaviler gündeme gelebilir.

İlaç Tedavisi

Çene eklemi hastalıklarının tedavisi sürecinde ilaç tedavisi sıklıkla tercih edilir. Ağrı kesici ve kas gevşeticiler hastanın genel konforunu optimize edebilir. Doktorun reçete ettiği bu ilaçların belirli bir süre boyunca düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu sayede hastanın kasları gevşer, ağrıları hafifler ve genel yaşam kalitesi artar.

Fizik Tedavi

Çene eklemi hastalıklarının tedavisindeki en önemli yöntemlerden biri fizik tedavidir. Elektrik akımları, yüzeysel ve derin doku ısıtıcıları kullanılır. Bu sayede kas ağrılarını azaltmak, kas spazmlarını hafifletmek, kısalmış dokuları ve kasları germek mümkün olur. Genel ağrının ve rahatsızlığın hafifletilmesi sayesinde çene ekleminin normal işlevine dönmesi sağlanabilir.

Soğuk Tedavi

Soğuk tedavi genellikle travma ya da ameliyat sonrası çene eklemi hastalıklarının tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Soğuk tedaviyle çene bölgesindeki şişliği ve ağrıyı azaltmak mümkün olabilir. Bu sayede hızlı bir iyileşme süreci teşvik edilebilir.

Eklem İçine Enjeksiyon

Bazı durumlarda çene eklemi hastalıklarını tedavi etme amacıyla eklem içine enjeksiyon yapılması gerekebilir. Bu tür durumlarda, ağrı kesici maddeler doğrudan eklem içine enjekte edilmesi ya da eklem düzensizliği arttıysa eklem kayganlığını artıracak maddelerin enjekte edilmesi söz konusu olabilir.

Splint Tedavisi

Çene eklemi tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri splint tedavisidir. Diskin yer değiştirdiği hastalarda diskin normal konuma getirilmesi amacıyla ağız içerisine disk yerleştirilmesi söz konusu olur. Splint tedavisinin kasları gevşetme, kapanış bozukluklarını düzeltme ve diş gıcırdatma durumlarında fonksiyon bozukluklarını minimize etme amacıyla uygulanması da mümkündür.

Manipülasyon

Manipülasyon yöntemi kapsamında çene eklemi elle normal konuma getirilir. Ağız açıklığının kısıtlandığı durumlarda normal hareket açıklığını sağlamak için bu yöntemden faydalanılabilir. Manipülasyon çene eklemi hastalıklarının tedavisi amacıyla tercih edilebilecek etkili yöntemlerden biridir.

Çene Eklemi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çene eklemi tedavisinin ne kadar süreceği, hasta özelinde tedavi edilmek istenen sorunun türüne, derecesine ve tercih edilen tedavi yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak çene eklemi tedavisinin 3 ay ila 1 yıl arasında sürebileceği söylenebilir. Çene eklemi tedavisinin ne kadar süreceği; hasta özelinde muayenenin uygulanması, sorunun teşhis edilmesi ve tedavinin planlanması ile belirlenebilir. Ayrıca hastanın diş hekiminin tavsiyelerine ne kadar uyduğu ve uygulanan tedaviye ne şekilde cevap verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Çene eklemi tedavisi istanbul

Çene Eklemi Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Çene eklemi tedavisi temel olarak çene eklemi rahatsızlıklarından şikayetçi olan kişilere uygulanabilir. Bu sayede; çene eklemi hastalıklarının neden olduğu semptomlar hafifletilebilir ve hastanın yaşam kalitesi optimize edilebilir. Çene eklemi tedavisinden optimum fayda sağlamak için alanında uzman ve deneyimli diş hekimlerine başvurulmalıdır.

Çene Eklemi Tedavisinin Avantajları

  • Çene eklemi tedavisi çene ağrısı, baş ağrısı, kulak ağrısı ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlayabilir. Doğru planlanan ve uygulanan çene eklemi tedavisiyle bu ağrıların azalılması ya da tamamen ortadan kaldırılması mümkün olabilir.
  • Çene eklemi sorunlarının çiğneme fonksiyonunu etkilemesi riski vardır. Çene eklemi tedavisi çiğneme fonksiyonlarını yeniden düzelterek gıdaların daha kolay çiğnenmesini sağlar.
  • Çene eklemi sorunları nedeniyle dişlerde meydana gelen aşınmayı azaltarak dişlerin daha uzun süre dayanmasını destekler.
  • Çene eklemi sorunlarının yüzde neden olduğu asimetriyi ortadan kaldırabilir.
  • Çene eklemi sorunlarının yol açtığı uyku apnesi semptomlarını azaltarak uyku kalitesini artırabilir.
  • Çene eklemi sorunlarının giderilmesi yoluyla genel sağlık durumu da optimize edilir.

Çene Eklemi Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene eklemi tedavisinden sonra gerek daha hızlı bir iyileşme süreci yaşanması gerek tekrarlayan sorunların önlenmesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların başında beslenme gelir. Çene eklemi tedavisinin ardından hastalar beslenme programında yumuşak ve çiğnemesi kolay gıdalara yer vermelidir. Sert gıdalar ve büyük lokmalar tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bunun için gıdaları küçük parçalara ayırmak, yavaşça ve iyice çiğnemek önemlidir. Ayrıca asitli ve baharatlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya, bolca su tüketmeye özen gösterilmelidir.

Dişler her gün en az iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçası ve florürlü diş fırçasıyla fırçalanmalı, düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır. Rutin diş hekimi kontrolleri de aksatılmamalıdır. Diş hekiminin verdiği çene egzersizleri düzenli olarak yapılmalıdır. Ancak egzersizler gereğinden fazla yapılmamalı ve ağrı hissedilmesi durumunda ara verilmelidir.

Bunların yanı sıra eklem sağlığının korunması için sakız çiğnememeye, tırnakları yememeye, uyku sırasında diş sıkma ya da diş gıcırdatma sorunu yaşanıyorsa gece plağı kullanmaya özen gösterilmelidir. Diğer bir önemli konu da, stresten uzak durmak ve stres yönetimi tekniklerini öğrenmektir.

Hastaların gerek çene tedavisi sırasında gerek sonrasında diş hekimi önerilerine eksiksiz bir şekilde uyması, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması açısından önemlidir. Ayrıca bu sayede çene eklemi rahatsızlıklarının tekrarlamasını önlemek mümkündür.

Çene Eklemi Tedavisi Fiyatları

Çene eklemi rahatsızlıkları farklı yaş gruplarındaki kadın ve erkeklerde sıklıkla görülür. Çene eklemi tedavisi fiyatları diğer tüm diş hekimliği prosedürleri gibi belirli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Çene eklemi tedavisi fiyatları hasta özelinde uygulanan tedavinin türüne, tedavi sırasında kullanılan ekipmanların kalitesine, tedaviyi gerçekleştiren diş hekiminin deneyimine ve tedavinin yapıldığı kliniğin fiyat politikasına göre değişiklik gösterebilir.

Son Güncelleme: 07.05.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
Ziyaret Sayısı
3
Tedavi Süresi
Anestezi
-
İyileşme Süresi
6 ay
Takip Ziyareti
3-6 ay
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross