Randevu Alın
Hizmetler

Endodonti

bir diş hekimi hastasının ağzını kontrol ediyor
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Kanal Tedavi̇si̇

Dişlerimiz mine, dentin, pulpa denilen katmanlardan oluşmaktadır. Bu katmanların ayrı görevleri vardır. Pulpa katmanı dişin sinirlerinin ve besleyici damarlarının olduğu katmandır ve dişimizin ısırma hissini, sıcak-soğuk hissini yada ağrı hissini sağlar. Bulundurduğu besleyici damarlar ile vücudumuzun dolaşım sistemine bağlıdır.

Hangi durumlarda uygulanır?

Diş çürüğü, diş kırığı gibi durumlarda pulpa dokusuna kadar olan kırıklar yada pulpa dokusuna ulaşmış çürüklerde ve travmatik vakalarda  diş ağrısı, iltihabı veya yüzde şişlik veya kist oluşumlarına varan çeşitli sıkıntılar yaşayabiliriz. 

Bu durumlarda dişin pulpasında oluşan bu hastalıkların tedavi edilmesi gereklidir.

Endodonti dişin pulpal katmanında olan bu hastalıkların tedavisi ile ilgilenen branştır.

Tedavi süreci?

Dişin çürük dokusu temizlenir, hastalıklı sinir ve damar dokusu olan pulpa temizlenir, çeşitli irrigasyon solüsyonları ile kanallar yıkanır. Kanal içine uygulanan çeşitli antiseptik özellik gösteren ajanlarla, iltihaba neden olan mikroorganizmalar ortamdan uzaklaştırılır. Bütün bu aşamalardan sonra kök-kanal sistemi dolgusu yapılır ve tedavi sonlandırılır.

Diş Kırıkları

Dişlerimiz vücudun en sert kemikleridir. Fakat onların bile kırıldığı durumlar bulunmaktadır. Dişler, genç ve çocuklarda aktivite esnasında darbe alarak kırılabildiği gibi ilerleyen yaşla oluşan veya kanal tedavisi sonrası canlığını kaybetmesinden dolayı meydana gelen mekanik güç kaybından dolayı kırılabilirler. 

Peki dişimiz kırıldığında ne yapmalıyız?

Eğer bulabiliyorsanız kırık parçayı alıp doğruca bir diş hekimine başvurun.

Diş kırığında uygulanan tedaviler : Diş kırıklarında bir kaç farklı tedavi yolu vardır. Bunlar dişin nasıl kırıldığına göreve değişmektedir. Diş 3 katmandan oluşur mine, dentin, pulpa. Eğer diş kırığı pulpa seviyesine kadar derine inmediyse diş kırığın boyutuna göre bonding, yada veneer porselen işlemleri ile tamir edilebilir. Fakat kırık pulpa tabakasına kadar inmişse bu işlemlerden önce Kanal tedavisi yapılır. Diş kırıklarının kırılma yönü ve neresinden kırıldığı da önemlidir. Eğer kök hizasından yatay bir şekilde kırıldıysa dişiniz önce sabitlenir ardından kanal tedavisi yapılır ve iyileşmesi takip edilir. Fakat dişiniz dikey bir şekilde kırılmış ve bu kırık köklere kadar inmişse dişin çekilmesi gerekmektedir. Yaşanan diş eksikliği ise implant ve protetik tedaviler ile düzeltilebilmektedir.

Diş Apsesi

Dişlerimizin düzenli bakımı gündelik hayatımız için çok önemlidir. Aksatıldığında önemli diş hastalıkları yaşanmaktadır. Bu önemli hastalıklardan biride diş apsesidir. Diş apsesi diş çürüklerinin ilerleyip dişte yarattığı iltihaptan  yada diş etlerinde başlayan bir enfeksiyonun dişin köküne kadar inip dişi enfekte etmesinden dolayı oluşabilir. Bu apseler genellikle ağrılı, aktif olmakla beraber bazen kişiye hiçbir rahatsızlık vermeden aylarca pasif bir şekilde bulunabilir ve büyüyebilirler. Genelde apseli dişler kendilerini ısırıken ağrı, durup dururken oluşan ağrı gibi durumlar ile belli ederler. Kliniğimizde çektirebileceğiniz bir röntgen ile de yeri saptanabilir. Diş apseleri nasıl tedavi edilir. Diş apsesi durumlarında uygulanan tedaviler apsenin boyutu, lokalizasyonu, ve tipine göre değişebilmektedir. Genellikle apseli dişlerde dişlere kanal tedavisi uygulanması sonucu apseler iyileşmektedir. Fakat apse diş etinde oluşan bir hastalıktan dolayı oluştuysa o halde diş etlerimizinde tedavi edilmesi gerekir. Bazı durumlarda apse çok şiddetli olabilir. bu durumda yüzünüzde belirgin boyutta şişme, ağız açmada kısıtlılık, kızarıklık, o bölgede sıcaklı ve ağrı görülebilir. Böyle bir durumda önce antibiyotik tedavisi uygulanıp ardından dişin çekilmesi gerekebilir. 

Tedavi ettirmezsem ne olur ? 

Eğer tedavinizi antibiyotik uygulaması sonucu ağrılarınızın hafiflemesi yada bitmesi yüzünden yarım bırakırsanız, gelecekte tekrar aynı rahatsızlıkları geçirebilirsiniz. Antibiyotikler diş apselerini bitirmez yada iltihaplarını kurutmazlar. Sadece aktif bir iltihabı pasif hale çevirirler. Pasifte olsa diş apsesi vücuda bir iltihap kaynağıdır ve genel vücut bağışıklığını düşürürler. Özellikle kalp hastalarının yaşam kalitesi ve tedavi seyirlerini etkileyebilirler. Bu sebepler doğrultusunda tedavilerinizi yaptırmanız ve yarım bırakmamanız gerekmektedir.

Bruksizm (Diş Sıkma)

Bruksizm stres başta olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak, hastaların dişlerini, özellikle geceleri, sıkmasıyla kendini gösteren bir semptomlar bütünüdür. İlerlemiş bir bruksizm:

 • Dişlerin aşınması
 • Hassasiyet
 • Çene ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Sabah uyanıldığında ağzı açamama
 • Uzun süreli çiğneme yapamama 
 • Çene ekleminden ses gelmesi
 • Alt çeneyi sağa-sola rahat hareket ettiremem gibi şikayetlere sebep olabilir.

Tedavi

 • Bilimsel olarak botoks dahil bruksizmin tam bir tedavisi olmamakla birlikte, bu durumun zararlarının önüne geçebilmek adına yapılabilecek birçok seçenek mevcuttur. 
 • İlk olarak hastalarımıza normal gece plaklarından daha farklı olarak stabilizasyon splintleri yaparız. İki seansta yapılan, genelde üst çeneye ve çoğunlukla gece uyurken takılan bu splintlerin farkı daha yüksek olmaları ve hastamızın dişlerinin kapanışına tam uyumlu bir şekilde yapılmasıdır.
 • Bunun yanında kaslardaki ağrılar için botoks ve kas içine bazı anestezik ajanlarımızın uygulanması işlemleri de akut yüz ağrılarını çözmektedir.
 • Neredeyse hiçbir yan etkisi ve zorluğu bulunmayan bu tedavi seçeneklerinde hastalarımızın diş aşınmaları ilerlemeyecek, yeme içme sırasında daha kolay ve konforlu bir imkân sağlanacaktır.
Son Güncelleme: 07.05.2024
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Bu Hizmeti Sunan Hekimlerimiz
magnifiercrosschevron-right-circle