Randevu Alın
Koruyucu Tedaviler
Diş sıkma, diş gıcırdatma, hassas diş tedavileri
Aesthetic Filling
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
1 gün
Ziyaret Sayısı
1
Tedavi Süresi
Anestezi
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
-
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 

Estetik Dolgu Nedir?

Son derece sık uygulanan diş hekimliği prosedürlerinden biri olan estetik dolgu; dişlerin doğal dokularının korunmasını sağlar. Kompozit dolgu maddeleri kullanılarak gerçekleştirilen bir prosedürdür. Diş rengini değiştirmek ya da restore etmek, aynı zamanda çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranmış, aşınmış, yontulmuş ya da çürük nedeniyle ileri düzeyde zarar görmüş dişlerle dişler arasındaki boşlukların (Diastema) tedavisi için güvenli bir çözümdür.

Estetik dolgu tedavisi, günümüzde etkileyici bir gülümsemeye sahip olmayı sağlayan en hızlı ve en az invaziv prosedür olarak kabul edilir. Kompozit dolgu malzemeleri nanoteknolojilere göre oluşturulmuştur ve dişin sert dokularının doğal özelliklerine çok yakındır. Bu nedenle, dişlerin doğrudan restore edilmesi için tercih edilebilir.

Daha önce endodontik tedavi uygulanmayan dişler genellikle canlı kalır. Estetik dolgu uygulaması sayesinde; dişlerin boyutu, şekli ve rengi eski haline getirilebilir. Ayrıca dişin gelecekteki olası hasarlardan korunması noktasında da estetik dolgunun katkısı göz ardı edilmemelidir.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Estetik dolgu, hastanın doğal diş rengiyle uyum sağlayan uzun süreli fonksiyonel bir dolgudur. Günümüz diş hekimliğindeki gelişmeler sonucu metal kullanımı azalmış, yerini porselen ve plastik alaşımlara bırakmıştır. Diş rengiyle tam olarak örtüşen bu malzemeler, geleneksel amalgam dolguların yerini mükemmel bir şekilde almıştır.

Estetik dolgu prosedürü, sağlıklı diş kaybını içermediğinden estetik ve fonksiyonel açıdan mükemmel bir çözümdür. Tamamen canlı bir dişin içine yerleştirilebilen estetik dolgu, bölgede yeni diş çürüğü oluşmasını önleyebilir.

Estetik dolgu tedavisinde seramik ya da kompozit malzemeler kullanılabilir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak rengi değişmiş, kırılmış, çatlamış, hassas ya da ağrılı dişler gibi çeşitli problemlere yönelik olarak uygulanan minimal invaziv bir prosedür olan estetik dolgu; hızlı, dayanıklı ve estetik bir çözüm için sıklıkla tercih edilir.

Estetik dolgu tedavisi lokal anestezi altında uygulanır. Hasta bu nedenle işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmez. Öncelikle tedavi edilecek dişin bütünlüğü kontrol edilir. Anestezi uygulanır ve etki etmesi beklenir. Dişte çürük varsa ilk olarak özel aletler yardımıyla çürük kısımlar çıkarılır. Alan tamamen temizlendikten sonra hastanın doğal diş rengiyle uyumlu bir renk seçilir. Diş minesini istenen forma sokmak için özel bir madde uygulanır.

Prosedürün en önemli adımı, dolguyu yerleştirmek için gereken alanı genişletmek ve şekillendirilmiş yüzeyleri birleştirerek dolguyu sağlıklı diş dokularına sabitlemektir. Bir sonraki adımda, kürleme ışığı yardımıyla dolgu maddesi sertleştirilir. Dolgu maddesi katman katman yerleştirilirken her adımda bu işlem tekrarlanır. Dişin anatomik şekli ve oluklar oluşturulur. Daha sonra ısırma testi yapılarak dolgu yüksekliği değerlendirilir.

Estetik Dolgu Kimlere Yapılır?

Travma, yetersiz dolgu ya da farklı nedenlere bağlı olarak dişlerinde aşınma, kırık ve çürük bulunan kişiler estetik dolgu tedavisi için aday olarak kabul edilir. Ayrıca dişler arasındaki boşlukları doldurmak, dişlerin rengini ve şeklini değiştirmek için de estetik dolgu prosedüründen faydalanılabilir.

Yeterli ağız hijyeninin sağlanmaması ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içinde dişlerde ortaya çıkan çürüklerin, aşınmaların ve kırıkların giderilmesi noktasında estetik dolgu prosedürü gündeme gelebilir. Estetik dolgu tedavisi sayesinde çürüyen ya da kırılan dişlere eski formunu kazandırmak mümkün olabilir.

Aynı zamanda profesyonel diş beyazlatma uygulamalarına yanıt vermeyen kalıcı renk bozukluklarını gidermek, çürüyen ya da herhangi bir nedenle kırılan dişleri onarmak, dişler arasındaki boşlukları kapatmak ve dişlerin boyunu uzatmak için estetik dolgu tedavisinden faydalanılabilir. Estetik dolgu, hastanın dişlerinin kendi rengine göre ayarlanabildiği için doğal diş minesi ile uyumlu ve doğal bir görünüm sağlar. Estetik dolgunun diğer bir avantajı ise gerek dişlerde gerek diş etlerinde herhangi bir zarara neden olmayan, etkili ve güvenilir bir diş hekimliği prosedürü olmasıdır.

estetik dolgu

Estetik Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Estetik dolgu tedavisinde kompozit dolgu ya da seramik dolgu kullanılabilir.

Kompozit dolgu, en yaygın kullanılan dolgu türlerinden biridir. Diş rengine uyacak şekilde özelleştirilebilir. Kompozit dolgu, toz cam dolgu maddesiyle güçlendirilmiş akrilik reçine karışımıdır. Dişleri onarmak ya da eski hallerini geri kazandırmak için uygulanabilen kompozit dolgu son derece dayanıklı ve kırılmaya dirençlidir. Kompozit dolgu estetik açıdan son derece başarılı sonuçlar sağlamasının yanı sıra diş yapısına mikro-mekanik olarak bağlanır ve daha fazla destek verir. Metal içermemesi sayesinde metal alerjisi olan hastalar için işlevsel bir çözümdür.

Metalin yerleştirilmesi için daha fazla diş yapısı çıkarılması gerekir. Kompozit dolgularda böyle bir durum söz konusu olmadığından, doğal diş yapısının korunması mümkün olabilir. Kompozit reçine zaman içerisinde aşınmaz ve dişlerin renginde değişiklikler olmaz. Kompozit dolgular, diş boşlukları için dolgu malzemesi görevini üstlenebilir. Ayrıca dişler arasındaki boşlukları doldurmak, aşınmış diş minesini eski haline getirmek, yontulmuş ya da çatlamış dişleri düzeltmek ve doğal diş yapısını oluşturmak amacıyla kullanılabilir.

Malzemesi genellikle porselenden üretilen seramik dolgu, lekelenmeye karşı kompozit reçine dolgu malzemesine göre daha dayanıklıdır. Dişlere yapışınca iyi bir sızdırmazlık sağladığı gibi dişin kaybettiği gücü de geri kazandırır. Doğal diş minesine benzerlikleri nedeniyle doğal dişlerden kolay kolay ayırt edilemez.

Seramik dolgu yüksek dayanıklılığa sahip olduğu için metal amalgama göre daha uzun süre dayanır. Toksik içermemesi nedeniyle seramik dolgularda genişlemez, büzülme ve sızıntı gibi istenmeyen durumlar yaşanmaz.

Estetik Dolgu Ne Kadar Sürer?

Estetik dolgu tedavisi genellikle tek seansta tamamlanır. Tedavi edilmesi gereken diş sayısına ve sorunun büyüklüğüne göre işlem süresi hasta özelinde değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte estetik dolgu, genellikle 30 dakika ila 1 saat arasında sürer.

Estetik Dolgu Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Estetik dolgu tedavisinin tercih edildiği bazı durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerde ortaya çıkan çürümeleri ve kalıcı renk bozukluklarını gidermek
 • Dişler arasındaki boşlukları (Diastema) gidermek
 • Diş boyunu uzatmak

Estetik Diş Dolgusunun Özellikleri Nelerdir?

 • Dayanıklılığı sayesinde uzun kullanım ömrüne sahiptir.
 • Doğal diş rengiyle uyumluluğu sayesinde dışarıdan bakıldığında doğal dişlerden ayırt edilemez.
 • Diş rengine ve dokusuna uyumlu olması, hızlı ve konforlu bir şekilde uygulanmasını sağlar.
 • Estetik ve doğal bir görünüm elde etmek için her yaş grubundan hastaya uygulanabilir.
 • Ağızdaki tüm dokularla uyumlu bir yapıya sahip olduğundan alerjik reaksiyon gelişmesine neden olmaz.
 • Uygulama sonrası sıcağa ya da soğuğa karşı hassasiyet gelişmesi söz konusu değildir.
estetik dolgu istanbul

Estetik Diş Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

 • Estetik dolgu, dişlerin doğal rengine ve şekline uygun olarak uygulandığı için estetik açıdan oldukça başarılı sonuçlar verir. Dolgu malzemesi, dişin rengine benzer bir renkte seçilir ve böylece dolgu yapılan bölge doğal görünümünü korur.
 • Estetik dolgu, genellikle tek bir seansta tamamlanır. Diş hekimi, kompozit dolgu malzemesini dişe uyguladıktan sonra hemen sonuç alındığından, hastalar açısından zaman tasarrufu sağlayan bir yöntemdir.
 • Estetik dolgu, dişin doğal yapısını korur ve minimum miktarda diş materyali çıkarımı gerektirir. Bu nedenle dişlerin sağlığına zarar vermez.
 • Kompozit dolgu malzemeleri, güçlü ve dayanıklıdır. Dişlerin çiğneme işlevini etkilemez ve uzun süre dayanabilir.
 • Diş rengini değiştirmek ya da aşınmış, lekeli dişleri restore etmek için estetik dolgu tedavisi kullanılabilir. Böylece, hastaların gülüşlerini daha beyaz ve çekici hale getirmek mümkün olabilir.
 • Estetik dolgu, diğer estetik diş tedavilerine göre daha ekonomiktir.

Estetik Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Rutin ağız ve diş bakımı eksiksiz bir şekilde uygulandığı ve diş hekimi muayeneleri aksatılmadığı takdirde estetik dolgularda deformasyon oluşmaz, sızdırma ya da aralanma gibi sorunlar oluşmaz. Rutin diş hekimi muayenesi sırasında, estetik dolgularla ilgili gereken bakım süreçleri uygulanır. Bu sayede estetik dolguların daha uzun ömürlü olması sağlanabilir.

Estetik dolgunun ömrü, her hasta özelinde ağız ve diş bakımına ne kadar özen gösterildiğine bağlı olarak değişebilir. Aynı zamanda estetik dolgu tedavisinde kullanılan malzemenin kalitesi, uygulamayı gerçekleştiren diş hekiminin uzmanlığı ve deneyimi de estetik dolgunun ömrünü etkileyen faktörler arasında yer alır.

Bunların yanı sıra estetik dolgunun konumu ve ne kadar büyük olduğu, dolgunun ömrüyle ilişkili unsurlar olarak kabul edilir. Yukarıda değindiğimiz noktalara gereken özenin gösterilmesi halinde estetik dolguların ömrü 5 ila 7 yıl arasında değişebilir.

Estetik Dolgu Fiyatları

Estetik dolgu fiyatları hasta özelinde tedavi edilecek diş sayısına, dolgu dışında farklı diş hekimliği prosedürlerine ihtiyaç duyulup duyulmadığına, kullanılan malzemenin kalitesine, tedavi edilecek dişin konumuna, dişin mevcut durumuna, tedavinin uygulanacağı kliniğin fiyat politikasına ve benzer etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Son Güncelleme: 15.06.2024
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Bu Hizmeti Sunan Hekimlerimiz
© 1992-2024 Tüm hakları saklıdır. MosDent, Özel Bahçelievler Mos Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ticari markasıdır. Kayıtlı adresimiz Bahçelievler Mahallesi Naci Kasım Sokak 2/3 Bahçelievler 34180 İstanbul - Türkiye
Son güncelleme: 05.09.2023 11.06

İnternet Sitesi: FocalHaus.com
magnifiercrosschevron-right-circle