Randevu Alın
Hizmetler

Gece Plağı

gece plaği
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!
gece plaği

Gece Plağı Nedir?

Hastaların şikayetlerine bağlı olarak alt ya da üst çeneye uygulanan şeffaf apareyler, gece plağı olarak adlandırılır. Temporomandibular bozuklukları gidermek için sıklıkla gece plağı tedavisine başvurulur. Gece plakları çoğunlukla kısa süreli kullanıma konu olduğundan hastanın dişlerinde veya çene yapısında kalıcı değişiklikler oluşmasına yol açmaz.

Gece Plağı Ne İşe Yarar?

Gece plağı temelde diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi alışkanlıklardan kaynaklanan rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir aparattır. Diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi alışkanlıklara bağlı olarak baş ağrısı, çene ağrısı ve dişlerde aşınma gibi sorunlar yaşanabilir.

Diş sıkma ve gıcırdatma sorunlarının en sık görülen nedenleri arasında stres, yorgunluk, uyku apnesi, diş ve çene yapısı anormallikleriyle kullanılan bazı ilaçların yan etkisi sayılabilir. Gece plağı kullanmak dişlerin korunmasını sağlayarak dişlerde aşınma ve ağrı oluşumu önlenebilir.

Bu tür durumların yanı sıra bazı diş hekimliği prosedürlerinin ardından gece plağı kullanılması gündeme gelebilir. Kişi uykudan uyandıktan sonra çene ve boyun bölgesinde ağrı hissediyorsa, diş hassasiyeti, uyku bozukluğu ve omuz ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsa, gece plağı kullanımından fayda sağlanabilir. Gece plağı kullanmak dişlerin ve çene yapısının iyileşmesi sürecini destekler, tedavi sonrası yaşanması olası ağrıyı azaltabilir.

Gece plağı kullanmak dişlerin daha fazla zarar görmesini önlemeye yardımcı olan bir unsurdur. Çene plağının kullanılması yoluyla çenedeki bozuklukların ortadan kaldırılması söz konusu olabilir. Hasta özelinde üretilen gece plağı kullanılarak zaman içerisinde çene kasları güçlendirilebilir. Tedavinin ardından dişler sıkıldığında çene kaslarının önceki kadar büyük ve sert olmadığını gözlemlemek mümkündür.

Gece Plağı Nasıl Kullanılır?

Gece plağı, uyku sırasında dişleri sıkma ya da gıcırdatma sonucu çenede gerçekleşen istenmeyen hareketlerin dişlerde herhangi bir zarara neden olmasını önleyen bir aparattır. Dişlerde aşınma ve kayma oluşmasını önlemek için gece plağı kullanımına sıklıkla rastlanır. Ne yazık ki, pek çok kişi diş sıkma ve gıcırdatmanın ne kadar ciddi bir sorun olduğunun farkında değildir. Bunun sonucunda uzun vadede dişlerin kırılması ya da diş minesi kaybı gibi sorunlar sıklıkla görülmektedir.

Diş sıkma, diş gıcırdatma, çene kayması, diş gıcırdatma ve dişlerde yanlış dizilimler bulunması gibi durumlarda gece plağı kullanımı sıklıkla tercih edilir. Çoğunlukla hasta gece plağı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra baş ve çene bölgesindeki ağrıların azalmaya başladığını görebilir. Çünkü gece plağı kullanmaya başlayınca günlük yaşamdaki stres ve çeşitli sorunlardan kaynaklanan diş sıkma ve gıcırdatma problemleri ortadan kalkabilir.

Gece plağı kullanım kararı, yapılan muayeneden sonra diş hekimi tarafından verilir. Diş hekimi hastanın yaşadığı sorunları dinler, hastanın ihtiyaçlarına göre tedaviyi planlar. Daha sonra hastanın diş ve çene ölçülerini alıp bu ölçüleri kullanarak kalıpları çıkarır. Gece plağının kalıplara uygun olarak tasarlanması sayesinde gece plağı tedavisi başarılı olabilir.

Gece plağı, hastadan alınan ölçülere bağlı olarak hazırlandıktan hemen sonra kullanılmaya başlanabilir. Kullanım süresi tedavi sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Gece plağı kullanım süresi noktasında mutlaka diş hekiminin önerilerine uyulmalıdır.

Gece plağının temizliğini hassas bir şekilde gerçekleştirmek, uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde kullanım için çok önemlidir. Bunu sağlamak için gece plağı temizliğini, ağız ve diş bakım rutininin bir parçası haline getirmek gerekir. Gece plağının temizliği yapılırken sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır. Bu noktaya dikkat edilmemesi halinde gece plağının plastiği yumuşayabilir.

Ayrıca her kullanım sonrası gece plağını yıkamak gerekir. Temizlik işlemini yalnızca su ve yumuşak kıllı diş fırçası yardımıyla ve nazikçe yapmak, gece plağında herhangi bir aşınma meydana gelmesini önler. Temizlenen gece plağının nemli olmayan bir ortamda kurutulması gerekir. Gece plağı düzenli olarak temizlendiğinde, uyku sırasında gece plağı üzerinde biriken kalıntılar giderilebilir.

Gece Plağı Faydaları Nelerdir?

Diş hekimleri tarafından her hasta özelinde hazırlanan şeffaf aparatlar olan gece plakları, diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi sorunların neden olduğu diş aşınmalarının ve ağrıların önlenmesine yardımcı olur.

Dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması nedeniyle çene kaslarında ve dişlerde aşınma meydana gelebilir. Gece plakları bu sorunu önleme konusunda kritik bir rol üstlenir. Gece plağı aynı zamanda bir ağız koruyucu görevini üstlendiğinden kullanımı sıklıkla tercih edilir. Hastalardan alınan ölçülere göre hazırlanan şeffaf gece plaklarının ağıza yerleştirilmesi sayesinde dişlerin korunması sağlanabilir.

Dişlerde ileri düzey hasar oluşmasını önlemek, çiğneme kaslarındaki gerilimi azaltmak, dokuların yeteri miktarda kanlanmasını sağlamak ve temporomandibular eklem şikayetlerini ortadan kaldırmak için gece plağı kullanılabilir.

Gece plağı bruksizm sorunu yaşayan kişilerin yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur. Farklı yaş gruplarından pek çok kişi uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde dişlerini sıkıp gıcırdatır. Bu alışkanlık nedeniyle dişlerde aşınma, kırılma ve çenede ağrı ortaya çıkabilir. Gece plağı sayesinde dişlerin gıcırdatılması, buna bağlı olarak birbiriyle teması ve dişlerin zarar görmesi önlenebilir.

Bruksizm sorununa bağlı olarak çene kaslarında ve çene eklemlerinde baskı oluşabilir. Bunun sonucunda baş ağrısı, yüz ağrısı ve çene ağrısı yaşanabilir. Gece plağı kullanmak, bu tür ağrıların azaltılmasını ya da ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.

Temporomandibular eklem bozukluğu tedavisinde gece plağı kullanımına sıklıkla rastlanır. Gece plağı çene eklemlerini korur ve rahatlatır. Bu sayede TME semptomlarının hafifletilmesine katkıda bulunur.

Diş sıkma ve gıcırdatma nedeniyle uyku bozukluğu yaşayan kişiler, gece plağı kullanmaya başladığında uyku kalitelerinde artış olduğunu fark edebilir. Ayrıca gece plağı kullanan kişilerde dişlerin kırılması ve aşınması önlenir. Bu sayede dişlerin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olması sağlanabilir.

gece plagi tedavisi

Gece Plağı Nasıl Uygulanır?

Gece plağı tedavisi yapılacak hasta muayene edilir ve ölçüleri alınır. Alınan ölçülere göre kişiye özel gece plağı hazırlanır. Gece plağının doğru ölçülerle uygulanması kadar önemli olan diğer bir konu ise doğru kullanılmasıdır.

Gece plağı uygulama kararı diş hekimi tarafından hasta özelinde verilir. Bu kapsamda diş hekimi hastayı muayene eder. Dişlerin mevcut durumunu ve gece plağı tedavisine uygun olup olmadığını değerlendirir.

Hasta gece plağı tedavisine uygun bulunduğu takdirde, dişlerden özel bir kalıp alınarak hastanın dişlerine tam olarak uyacak bir ölçü elde edilir. Kalıbın hazırlanmasının ardından gece plağı üretiminde kullanılacak olan malzeme seçilir ve kalıba dökülür.

Kalıp dişlere tam olarak oturacak şekilde hastanın ağzına yerleştirilir. Ağza tam olarak oturan kalıbın içindeki gece plağının malzemesi diş hekimi tarafından sertleştirilir. Tamamen sertleşen gece plağı hastaya teslim edilir. Hasta kullanım sürecinin nasıl olacağına ilişkin detaylı bir şekilde bilgilendirilir.

Hasta gece plağını kullanırken plağın tam olarak ağzına oturduğundan emin olmalı ve dişlerini sıkmamaya özen gösterilmelidir. Gece plağının kullanımına devam edildiği süre boyunca düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı ihmal edilmemelidir.

Gece Plağı Çeşitleri Nelerdir?

Gece plaklarının üç farklı çeşidi şu şekilde sıralanabilir:

  • Yumuşak gece plağı, kullanımı en çok tercih edilen gece plağı türüdür. Hafif şiddette diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu olan kişilerde yumuşak gece plağının kullanımı tercih edilebilir.
  • Çift laminat gece plağı genellikle orta derecede bruksizm hastalarında kullanılır. Çift laminat gece plağının iyi yumuşak ve dışı serttir.
  • Sert gece plağı ise dayanıklı ve sert bir yapıya sahip olup üretiminde akrilik malzeme kullanılır.

Gece Plağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece plağı akşam yeme içme tamamlandıktan ve dişler fırçalandıktan sonra dişlerin üzerine yerleştirilerek kullanılmaya başlanmalıdır. Eğer hasta uyanık haldeyken de dişlerini sıkmaya devam ediyorsa, diş hekimi gece plağının gündüz saatlerinde kullanılmasını da önerebilir. Bruksizm sorunu olan hastalarda diş sıkma alışkanlığı genellikle yoğun stres altında artar. Bu tür durumlarda gece plağının gün içerisinde kullanılması fayda sağlayabilir.

Gece plağı kullanmak hiçbir zarar neden olmaz. Bununla birlikte gece plağının ne kadar süre kullanılacağı konusunda diş hekiminin önerilerine uyulması gerekir. Gece plağı tedavisinden fayda sağlamak için hasta kendisine önerilen süre boyunca düzenli bir kullanım sağlamalıdır. Gece plağı ağızda herhangi bir soruna neden olursa, hemen diş hekimine başvurulmalıdır. Bu sayede hem hastanın konforunu hem tedavinin başarısını sağlamak mümkün olabilir.

Gece plağının kullanım süresi daha önce de belirtildiği üzere hasta özelinde değişir. Bu süre genellikle 6 ay ila 3 yıl arasında değişiklik göstermekle birlikte diş sıkma ve gıcırdatma sorununun derecesine, kullanılan gece plağının türüne, kalitesine ve diğer benzer etkenlere bağlı olarak belirlenir.

Gece plağı kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, özellikle sıcak yiyecek ve içecekler tüketilirken gece plağının çıkarılmasıdır. Gece plağının şeffaf bir yapısı vardır. Bu nedenle kullanım sırasında estetik kaygılara neden olmaz, gün içerisinde de konforlu bir şekilde kullanılabilir.

Gece plaklarının hassas bir yapısı olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Yemek artıklarıyla ya da yağ birikimleriyle doğrudan temas etmesi halinde gece plaklarının kısa süre içerisinde deforme olması riski vardır. Gece plağı temizliğinin düzenli olarak yapılması da son derece önemlidir. Temizlik aşamasında sabun ve diş macunu kullanılması tercih edilebilir. Sabun ya da diş macunu yumuşak kıllı diş fırçalarıyla uygulanır ve gece plağı hassas bir şekilde temizlenebilir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gece plağının değiştirilmesi ihtiyacı doğan durumlarda diş hekiminin hastadan yeniden ölçü alması ve bu ölçülere göre yeni diş plaklarının hazırlanması gerekir. Gece plağının artık hastanın diş yapısına uymaması, renginin solması, gece plağı kullanımından dolayı hastanın ağız içinde yara oluşması, gece plağında yırtık, delik ya da çatlak oluşması gibi durumlarda gece plağının değiştirilmesi gerekliliği doğar.

Hastalar normal şartlar altında diş sıkma ya da gıcırdatma sorununun ortadan kalkmasıyla birlikte gece plağı kullanımını bırakabilir. Ancak gece plağı kullanımının bırakılmasına ilişkin karar, hasta muayene edildikten sonra diş hekimi tarafından verilir. Diş sıkma ve diş gıcırdatma ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilemekte olup bu tür sorunlar yaşayan kişiler vakit geçirmeksizin diş hekimine başvurmalıdır.

Gece Plağı Fiyatları

Gece plağı, diş sıkma ve gıcırdatma problemlerini önlemek için hasta özelinde tasarlanır. Kişiye özel olarak üretilmesi nedeniyle gece plağı farklı boyutlarda olabilir. Bu nedenle gece plağı kullanmak için diş hekimine başvurmak ve diş hekiminin aldığı ölçülere göre hazırlanan gece plağını kullanmak gerekir.

Gece plağı fiyatları hasta özelinde; diş ve çene yapısının ölçülerine, gece plağı üretiminde kullanılan malzeme ve bu malzemenin kalitesi gibi unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra gece plağı uygulamasını gerçekleştiren diş hekiminin uzmanlığı, deneyimi ve kliniğin fiyat politikası gece plağı fiyatları üzerinde etkili olan unsurlar arasında sıralanabilir.

Son Güncelleme: 07.05.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
1 gün
Ziyaret Sayısı
1
Tedavi Süresi
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
-
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross