Randevu Alın
Koruyucu Tedaviler
Diş sıkma, diş gıcırdatma, hassas diş tedavileri

İmplant Tedavisi

implant nedir min
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
1 gün
Ziyaret Sayısı
Tedavi Süresi
Anestezi
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
-
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 

İmplant Nedir?

İmplant tedavisi ağızdaki eksik dişi ya da dişleri tamamlama amacıyla uygulanır. Prosedür kapsamında vida şeklindeki yapay diş kökleri çeneye yerleştirilmekte olup genellikle titanyumdan üretilen vidaların kullanılması tercih edilir. Diş protezleri de vidaların üzerine yerleştirilerek prosedür tamamlanır.

İmplant tedavisi kapsamında bir ya da daha fazla sayıda eksik dişin yerine yapay kök ve protez yerleştirilir. Takma çıkarma işlemleri son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen takma dişlerden diğer bir deyişle hareketli protezlerden farklı olmak üzere dental implantlar cerrahi prosedürle çene kemiğine yerleştirilir.

Genellikle titanyumdan üretilen implantın görünümü vidaya benzer. Çenede eksik diş köklerinin bulunduğu yere yerleştirilen implantın çevresinde zaman içinde kemik büyür. Böylece implant sabi bir şekilde yerinde kalır. Eksik dişten kaynaklanan boşluğu doldurmak için metal vidaya yapay bir taç ya da diş yerleştirilmesi gerekir. Taçlar özel olarak yapıldığı için hastanın diğer dişlerine şekil, renk ve boyut olarak benzer. Bazı durumlarda diş implantları takma dişleri ya da diş köprülerini yerinde tutma amacıyla kullanılabilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

En popüler diş hekimliği prosedürlerinden biri olan dental implant genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün ilk aşamasında tarama yapılır ve röntgen çekilir. Daha sonra dental implant cerrahi bir prosedürle çene kemiğine yerleştirilir. Diş implantının içindeki kemik birkaç ay içerisinde büyüyerek implantın stabil bir hale gelmesini sağlar. Bu sayede yeni diş ya da dişler için sağlam bir temel elde edilir. Yapay dişi ya da dişleri yapmak için hastanın ağız ölçüleri alınır. Dental implant tedavisi, yapay dişi ya da dişleri temele vidalama ya da yapıştırma aşamasının ardından tamamlanır.

Bir dental implant yaklaşık 10 ila 25 dakika içinde çene kemiğine yerleştirilir. Ancak tedavisinin sürdürülebilmesi için implantın çene kemiğiyle uyuşması, kaynaşması ve gerçek bir diş kökünün yerini alması gerekir. Bunun için genellikle 3 ila 6 ay arasında değişen sürelere gereksinim duyulur.

İmplant tedavisinin son aşamasına gelinmesi için çene kemiğine yerleştirilmiş implantlar sabitlenmiş olmalıdır. Bu sayede implant üzerine yerleştirilecek olan protezleri taşıyabilir. İmplant tedavisi uygulanan hastada iyileşme sürecinin ne kadar süre içerisinde tamamlanacağı hastanın kemik yapısının ne kadar güçlü olduğu başta olmak üzere pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

İmplant tedavisi uygulanması için hastanın diş etleri sağlıklı, kemik yapısı ise güçlü olmalıdır. Aksi takdirde kemiğin kalınlığını ve yüksekliğini artırmak için kemik tozu takviyesi yapılır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen prosedür sayesinde hastanın kemiğiyle yerleştirilmiş olan kemik tozu yer değiştirir. Yaklaşık 6 aylık bir süre içinde gerçekleşen bu süreçle birlikte kemiğin implant tedavisi için yeterli güce sahip olması sağlanır.

implant dis tedavisinin avantajlari nelerdir

İmplant Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • İmplantlar, diğer dişlere benzer şekil, boyut ve renkte yapılabilir. Bu nedenle, estetik bir görünüm ve hastaların doğal dişleriyle uyum sağlar.
  • İmplantlar doğru bir şekilde uygulandığı ve tedaviden sonra ağız ve diş bakım rutini eksiksiz bir şekilde yapıldığı takdirde uzun süreli ve güvenli kullanım imkânı elde edilebilir.
  • İmplantlar, çene kemiği ile doğrudan entegre oldukları için çene kemiğini uyarır ve destekler. Bu, çene kemiğinin kaybını önleyebilir ve çene kemiği yoğunluğunu koruma konusunda diğer diş tedavi yöntemlerine göre avantaj sağlar.
  • Geleneksel köprüler, yanındaki sağlam dişleri keserek destek alınmasını gerektirir. Ancak implantlar doğrudan çene kemiğiyle entegre oldukları için komşu dişlere zarar vermeden yerleştirilebilir.
  • İmplant dişler, doğal dişlere benzer şekilde çiğneme ve konuşma yeteneğini iyileştirebilir. Bu, hastaların rahat bir şekilde beslenmelerini ve doğal bir konuşma yeteneğine sahip olmalarını sağlar.

İmplant Aşamaları Nelerdir?

İmplant diş tedavisi farklı aşamalar izlenerek gerçekleştirilir:

Muayene ve Planlama

Hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Bu esnada diş etleri, alt ve üst çeneyle dişlerin birbiriyle ilişkileri değerlendirilir. Uygulanacak olan implantların sayısı, boyu, tipi ve implantların üzerine yapılacak protezler belirlenir. Klasik radyografinin yanı sıra komplike vakalarda üç boyutlu tomografiden faydalanılarak implantların yerleştirileceği bölgeler titizlikle planlanır.

Operasyon

Operasyon aşaması lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Diş eti üzerinden insizyon yapılır ve implantı yerleştirmek için kemikte yuva açılır. Bu silindirik yuvaya implantın yerleştirilmesi için özel aletler kullanılır. Uygulanacak olan implant sayısına bağlı olarak işlem süresi değişiklik gösterebilir.

İyileşme Süreci

İmplant yerleştirildikten sonra kemikle bütünleşmesi için belirli bir süreye ihtiyaç duyulur. Bu süre genellikle alt çene için 2 ila 2,5 ve üst çene için 3 ila 4 aydır. Bu süre içerisinde hastanın konforunu artırmak için geçici protez uygulanması tercih edilebilir. Ancak hastaların normal beslenme süreçlerinde çiğneme yükünü uygulanan implantlar üzerine doğrudan vermemesi önemlidir.

İmplantın Yerleştirilmesi

İmplant tedavisinin başarılı olabilmesi için doğru bir planlama yapılması çok önemlidir. Yine prosedür alanında uzman ve deneyimli diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. Dental implant prosedürü lokal anestezi altında gerçekleştirilmekle birlikte, çene kemiğinin yeterli olmaması halinde greft olarak adlandırılan doku ilavesi yapılması gerekir. Bu durumda uzun operasyonlarda ya da aşırı stresli hastalarda genel anestezi ya da sedasyon altında uygulama yapılması tercih edilebilir.

Protezin Yapılması

İyileşme sürecinin tamamlanması ve implant çevresinin tamamen yeni kemikle dolması, kemiğe iyice adapte olması sonrasında implantın üzerine protez yerleştirilebilir. Planlanması yapılan protez için ölçü alındıktan sonra protezin tek bir kron, köprü, parsiyel ya da tam protez şeklinde yapılması tercih edilebilir.

implant nedir min

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çürük, travma, periodontal hastalık ya da farklı bir nedenle ağzında bir ya da daha fazla eksik diş olan kişilere implant yapılabilir. Ağızdaki diş kayıpları nedeniyle bireyler estetik ve fonksiyonel sorunlar yaşayabilir. Hastalar bir yandan diş kayıplarının neden olduğu görünümden rahatsız olabilir bir yandan yemek yeme ve konuşma sırasında sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca diş kaybının bulunduğu bölgede zaman içinde oluşabilecek kemik kaybını önlemek, çene kemiğini destekleme özelliğine sahip implant tedavisi sayesinde mümkün olabilir.

İmplant Hangi Maddeden / Malzemeden Yapılır?

İmplantlar genellikle biyolojik olarak uyumlu ve dayanıklı malzemelerden üretilir. İmplant malzemeleri, vücutta uzun süre kalabilecek, biyouyumluluk gösteren ve genellikle cerrahi prosedürlerle yerleştirilen yapılar olarak tanımlanabilir. İmplantların kullanıldığı alanlara göre farklı malzemeler tercih edilmesi söz konusu olabilir.

En yaygın kullanılan implant malzemesi titanyumdur. Biyolojik uyumluluğu yüksek bir metal olan titanyum hafif ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Titanyum ya da alaşımlarından üretilen implantlar, ağız sıvılarından etkilenmeyecek ve ağız içinde oluşacak kuvvetlere karşı dayanıklılık sergileyecek şekilde tasarlanır.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant diş tedavisi hastaya uygulanan ilk muayeneden uygulanan cerrahi prosedüre, abutment ve kronun yerleştirilmesine kadar olan süreyi kapsar. İmplant diş tedavisinin tamamlanma süresi genellikle 3 ila 9 ay arasında değişir. Bununla birlikte tüm diş hekimliği prosedürlerinde olduğu gibi implant diş tedavisinin ne kadar süre içinde tamamlanacağı da, hasta özelinde mevcut durum ve iyileşme süresi başta olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İmplant tedavisi uygulanacak hastaya kemik grefti ya da sinüs lifting işlemleri uygulanacağı durumda, implant diş tedavisinin tamamlanma süresi daha uzun olabilir.

İmplant Diş Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

İmplant diş tedavisi 18 yaşını geçmiş, çene ve yüz gelişimi tamamlanmış kişilere uygulanabilir. Ancak implant diş tedavisine uygunluk kararı hasta özelinde yapılan değerlendirmelerin ardından verilir.

İmplant diş tedavisi uygulanmadan önce hastanın çene yapısı incelenir ve implant tedavisi için uygun olup olmadığı kararı verilir. İmplant tedavisi yapılacak hasta şeker hastasıysa, tedaviden önce insülin seviyesi kontrol altına alınmalıdır. Eğer hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, tedaviden önce ve doktor kontrolünde kan sulandırıcı ilaç kesilmelidir. Hastada kemik erimesi sorunu varsa, tedavi süreçleri tamamlandıktan sonra implant diş tedavisi uygulanabilir.

Alt ya da üst çenesinde bir ya da daha fazla sayıda eksik diş olan kişiler implant tedavisi için uygun adaylardır. Diğer yandan implantları çene kemiğine sabitleyebilmek için tedavisi planlanan bölgedeki kemik yapısının yeterli olması ya da kemik grefti uygulanması gerekir. Bunların yanı sıra hastanın ağız dokusunun sağlıklı olması, genel sağlık durumu implant tedavisine engel teşkil etmemeli ve kemik iyileşmesini olumsuz yönde etkileyebilecek hastalıkları bulunmamalıdır. Baş ve boyun bölgesine radyoterapi tedavisi uygulanmış kişilerle kemik gelişimi henüz tamamlanmamış kişilere implant diş tedavisi yapılamaz.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları her hasta özelinde kaç adet implant uygulanacağına, kullanılacak malzemenin kalitesine, hangi implantın kullanılacağına ve daha pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Son Güncelleme: 13.06.2024
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Bu Hizmeti Sunan Hekimlerimiz
© 1992-2024 Tüm hakları saklıdır. MosDent, Özel Bahçelievler Mos Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ticari markasıdır. Kayıtlı adresimiz Bahçelievler Mahallesi Naci Kasım Sokak 2/3 Bahçelievler 34180 İstanbul - Türkiye
Son güncelleme: 05.09.2023 11.06

İnternet Sitesi: FocalHaus.com
magnifiercrosschevron-right-circle