Randevu Alın
Hizmetler

Laminate Veneer

laminate veneer
İçindekiler   <
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!
Laminate Veneer

Laminate Veneer Nedir?

Yaprak diş ya da lamine olarak da adlandırılan laminate veneer, son yılların en popüler estetik diş hekimliği prosedürlerinden biridir. Laminate veneer prosedürü kapsamında, hastanın estetik açıdan memnuniyetsizliğine neden olan ön grup dişlerinin ön yüzeyi, ince porselenlerle örtülür. Dişte çok fazla madde kaybını gerektirmeyen laminate veneer tedavisinde dişlerin ön yüzeyini kaplamak için yaprak porselen kullanılır.

Laminate veneer tedavisinde dişten çok fazla madde çıkarılmaması, dişe yapıştırılan plakların kalınlığının 0,3 ila 0,5 mm arasında değişmesi sayesinde mümkündür. Çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içerisinde sararan ve lekelenen dişlerin yanı sıra kırık dişleri onarmak, sonuç itibarıyla dişlerin pürüzsüz ve estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlamak için laminate veneer tedavisi kullanılabilir.

Laminate veneer tedavisi hastanın dişlerine doğal bir beyazlık kazandırma konusundaki başarısı nedeniyle farklı yaş gruplarındaki kadın ve erkek hastalar arasında son derece popülerdir. Ayrıca estetik açıdan tatmin edici bir görünümü destekleyen sonuçlar sağlaması sayeside laminate veneer gülüş tasarımı uygulamalarının da önemli unsurlarından biridir.

Yaprak diş, lamine diş kaplama ya da laminate veneer tedavisi kapsamında hastanın dişlerinin ön yüzeyi, yani dişlerin dudakla ve yanakla temas halindeki kısmına porselen yaprak seramikler yapıştırılır. Laminate veneer tedavisinde kullanılan porselen yaprak seramikler çok ince bir yapıya sahip olduğundan, dişlerin ön yüzeyindeki kötü görünümü gidermek ve estetik açıdan tatmin edici dişlere erişmek mümkündür. Laminate veneer uygulaması bu sayede kişinin görünümüyle barışmasına ve doğal diş görünümünde dişleriyle öz güvenini tazelemesine yardımcı olan bir estetik diş hekimliği prosedürüdür.

Laminate veneer tedavisinde sağlam, aşınmalara ve renk bozulmalarına karşı dirençli porselen malzeme kullanılır. Bu sayede sigara, çay, kahve ve dişlerde renklenmeye neden olabilecek maddelerin diş rengini olumsuz yönde etkilemesi söz konusu olmaz. Diş dokusu minimal ölçülerde kaldırıldığından dişlerde sıcak - soğuk hassasiyeti gelişmesi riski minimize edilir. Çoğu hasta ise diş hassasiyeti yaşamaz.

Tedavi sırasında dişlerin çiğneme yüzeyine temas edilmediği için dişlerin doğal yapıları bozulmaz ve doğal diş hassasiyeti kaybolmaz. Bu durum aynı zamanda hastanın lamine diş kaplamalara alışma süresini kısaltır. Porselen yapısal olarak kırılgan bir maddedir. Ancak diş minesine yapıştırıldığı zaman germe ve çekme kuvvetlerine karşı yüksek direnç kazanır. Bunun sonucunda ise laminate veneer diş kaplamalar düşmeleri söz konusu olmadan güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Laminate veneer tedavisinden başarılı, doğal ve kullanım konforu sağlayan sonuçlar alınabilmesi için öncelikle alınan ölçülere göre dişlerin modeli hazırlanır. Yapılacak işlemler bu model üzerinden hastaya gösterilip onay alınır.

Laminate Veneer Kimlere Yapılır?

Genellikle ön dişlerde ortaya çıkan, hastanın estetik kaygılar ve öz güven eksikliği yaşamasına neden olan sorunları gidermek için laminate veneer tedavisine sıklıkla başvurulur. Laminate veneer tedavisine başvurulan belli başlı durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içerisinde dişlerde renklenmeler ve lekelenmeler ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, profesyonel diş beyazlatma tedavileri uygulansa da, bu lekelerin ve renklenmelerin giderilmesi mümkün olmaz. Laminate veneer tedavisi dişlerdeki renklenme ve lekelenmeleri gidermek için kullanılabilir.

 • Dişlerdeki dizilim bozukluklarını tedavi etmek için ortodonti tedavi prosedürlerine karşı bir alternatif olarak laminate veneer tedavisi tercih edilebilir.
 • Dişlerdeki çeşitli çapraşıklıkları düzeltmek için laminate veneer tedavisi işlevsel bir çözüm sunabilir.
 • Ön bölge dişleri arasındaki “Diastema” adı verilen aralıkları gidermek için laminate veneer tedavisine başvurulabilir.
 • Dişlerin ön yüzeyine uygulanmış, ancak estetik açıdan iyi görünmeyen ve sağlıksız dolguların düzeltilmesi için laminate veneer yapılabilir.
 • Doğal nedenlerle ya da zaman içerisinde meydana gelen aşınmaya bağlı olarak kısa olan dişlerin boyunu uzatmak için laminate veneer tedavisi uygulanabilir.
 • Dişlerde erozyona bağlı olarak ortaya çıkan aşınmaları restore etmek için laminate veneer işlevsel bir çözüm olabilir.
 • Mine dokusunda çeşitli bozukluklar olan dişlere de laminate veneer tedavisi yapılabilir.
 • Travma nedeniyle kırılan dişler laminate veneer tedavisi için aday olarak kabul edilir.
 • Ön dişlerde doğal bir simetri sağlamak üzere kesici olmayan dişlerle kanin dişlerin lateral ve küçük azı dişlerinin kanin diş şeklinde işlenmesi gereken durumlarda da laminate veneer tedavisi işlevsel bir çözüm sunabilir.

Laminate Veneer Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Laminate veneer tedavisine uygunluk kararı, yapılan değerlendirmelerin ardından her hasta özelinde verilir. Laminate veneer tedavisi;

 • Alt çenesi üst çenesine göre daha önce olan kişilere,
 • Günlük yaşamda ya da uyku sırasında diş sıkma sorunu yaşayanlara,
 • Diş diziliminde aşırı bozukluk olan kişilere,
 • Dişlerinde çürükler ya da çarpma sonucu meydana gelen kırıklardan dolayı yaprak porselen uygulanması için yeterli alan kalmayan kişilere,
 • Dişlerinin üzerinde beyaz çizgiler, gri noktalar, ileri düzeyde çukur ya da siyah nokta bulunan flororis hastalarına,
 • Mine yapısında bağlantı zayıflığına yol açan hastalıkları bulunan kişilere uygulanmaz.

Laminate Veneer Tedavisinin Dezavantajları

 • Laminate veneer tedavisi, geri dönüşü olan bir prosedür değildir.
 • Laminate veneer uygulaması kompozit uygulamalara göre daha yüksek maliyetli olabilir.
 • Lamine dişler olası bir çatlak ya da kırık durumunda onarılamaz, ayrıca diş beyazlatma işlemi ile renkleri ağartılamaz.
 • Büyük çürükler ya da kırıklar nedeniyle zayıf düşen dişlere lamine diş kaplama tedavisi uygulanamaz.
 • Laminate veneer çürüklere karşı koruma sağlamaz. Ayrıca dişlerinde çürük, diş taşı ya da diş eti hastalığı olan kişilere laminate veneer yapılmadan önce bu sorunları tedavi etmek gerekir.
 • Diş sıkma ve diş gıcırdatma lamine diş kaplamalar üzerinde zarara neden olabilir. Bu nedenle, diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu yaşayan kişiler laminate veneer tedavisi için uygun adaylar olarak kabul edilmez.
laminate veneer

Laminate Veneer Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminate veneer tedavisinden sonra bazı noktalara dikkat etmek lamine kaplamaların uzun süre boyunca konforlu ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bunların başında sert kabuklu yiyeceklerin tüketiminden uzak durulması gelir. Elastik ve esnek yapılı gıdalar, ısırıp koparmak yerine dilimlenerek tüketilmelidir.

Uykuda diş sıkma sorunu yaşayan kişiler mutlaka gece plağı kullanmalıdır. Yaprak porselen dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması, diş ipinin ağız ve diş bakım rutinine dahil edilmesi önemlidir. Ayrıca rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmaksızın yerine getirilmelidir. Laminate veneer kaplamaların yüzeyinde herhangi bir bozulma yaşanmaması için aşındırıcı özelliğe sahip diş macunlarından uzak durulmalıdır.

Laminate Veneer Uygulaması Nasıl Yapılır?

Laminate veneer tedavisinin ilk adımında hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Böylece hastanın ihtiyaçları belirlenir ve beklentileri değerlendirilir. Laminate veneer tedavisine uygun görülen hasta özelinde tedavi planlanır.

Laminate veneer yapılacak dişlerin ön tarafı, kaplama işlemine hazır hale getirilmek için şekillendirilir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden hasta acı ya da ağrı hissetmez. Lokal anestezinin ardından fren aleti yardımıyla dişlerin ön kısmında küçük bir kısım hazırlanır. Bu kısım, yaprak kaplamalarla uygunluk sağlayacak şekilde olmalıdır. Bastırma yoluyla ölçü alınır ve yaprak porselenler hazırlanırken bu kalıp kullanılır.

Bazı vakalarda hastanın konforunu artırmak için geçici lamine ya da geçici dolgu prosedürleri uygulanması tercih edilebilir. Laminate yaprak dişler uygulama için hazırlanan dişlere yapıştırılarak laminate veneer tedavisi tamamlanır.

Laminate veneer diş kaplama tedavisinin kaç günde tamamlanacağı her hasta özelinde, uygulanacak olan prosedürün kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer laminate veneer tedavisinden önce hastaya diş eti tedavisi uygulanması ya da farklı bir estetik müdahalede bulunulması gerekmiyorsa, genellikle 2 ila 3 seans içerisinde tedavi tamamlanır. Bu süre ise yaklaşık 1 aya denk gelir. Ancak, hastanın dişlerinin düzeltilmesi ve farklı tedaviler uygulanması gibi gereklilikler söz konus olduğunda bu süre uzayabilir.

Laminate Veneer Fiyatları

Laminate veneer her hasta özelinde planlanan ve uygulanan bir diş hekimliği prosedürü olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle laminate veneer fiyatları standart değildir, hasta özelinde uygulanacak prosedürün kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Laminate veneer fiyatları her hasta özelinde yapılan değerlendirme sonrası planlanan tedaviye bağlı olarak farklılaşabilir.

Buna ek olarak tedaviyi uygulayacak diş hekiminin deneyimi, uygulamanın yapılacağı kliniğin fiyat politikası, laminate veneer tedavisinde kullanılacak olan malzemelerin kalitesi, hastaya farklı diş ve/veya diş eti tedavileri uygulanıp uygulanmayacağı gibi çeşitli etkenler laminate veneer fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulur.

Laminate veneer tedavisi kapsamında özel materyaller kullanılması, laboratuvar süreçlerinin hassas ve zor olması, hastanın diş ölçülerini alma, laminate veneer kaplamaları hazırlama ve uygulama aşamalarında özel teknik bilgiye ve uzmanlığa ihtiyaç duyulması nedeniyle alternatif tedavilere göre lamine diş kaplama tedavisinin fiyatı biraz daha yüksek olabilir.

Son Güncelleme: 29.03.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
7-10 gün
Ziyaret Sayısı
3
Tedavi Süresi
2-3 saat
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
1 yıl
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Bu Hizmeti Sunan Hekimlerimiz
© 1992-2024 Tüm hakları saklıdır. MosDent, Özel Bahçelievler Mos Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ticari markasıdır. Kayıtlı adresimiz Bahçelievler Mahallesi Naci Kasım Sokak 2/3 Bahçelievler 34180 İstanbul - Türkiye
Son güncelleme: 02.03.2024 11.06

İnternet Sitesi: FocalHaus.com
magnifiercrosschevron-right-circle
MosDent Diş Hastanesi

MosDent Diş Hastanesi

Çünkü gülümsemek sağlıktır

I will be back soon

MosDent Diş Hastanesi
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Whatsapp WhatsApp