Randevu Alın
Hizmetler

Pembe Diş Estetiği

pembe diş estetiği
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Pembe Estetik Nedir?

Beyaz ve düz dişlere sahip olmak çekici bir gülümsemenin en önemli unsurları olsa da, diş etlerinin ve dudakların bu görünümün bir parçası olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Konuşma ve gülümseme sırasında yüzün en dikkat çeken kısmı dişlerdir. Dişlerin bakımlı, çürük, renklenmiş ve/veya lekelenmiş olması estetik kaygılara ve öz güven eksikliğine neden olabilir. Ancak konuşma ve gülme sırasında daha estetik bir görünüm elde etmek için dişlerde restorasyon yapılması her zaman yeterli olmaz. Çünkü diş etlerinin görünümü de son derece önemlidir. Bu nedenle, bazı hastalarda daha estetik bir görünüm elde etmek için diş eti düzensizliklerinin giderilmesi gerekliliği doğabilir. Pembe diş estetiği bu aşamada devreye girer.

Pembe estetik ya da pembe diş estetiği hem sağlıklı hem dişlerle uyumlu diş etlerine sahip olmak, bu sayede estetik bir gülüş kazandırmak amacıyla uygulanan bir estetik diş hekimliği prosedürüdür. Diş estetiğini tanımlarken diş etlerinin sağlıklı olması, rengi ve dişlerle olan seviyesi gibi unsurlar göz önünde bulundurulur.

Sağlıklı diş etleri açık pembe rengine sahiptir. Portakal kabuğu gibi pütürlü ve parlak görünmeli, diş etleri kemiğe ve dişe sıkı sıkıya yapışık bulunmalıdır. Pembe estetik kapsamında uygulanacak prosedürler hasta özelinde ihtiyaçlara göre belirlenir. Bu sayede kusursuz bir gülümsemeye kavuşma imkanı sunulur.

pembe diş estetiği

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Pembe estetik, gülümseme esnasında ön tarafta ve ortada konumlanan iki dişin tepe noktalarındaki diş etlerinden geçen hayali çizginin hafifçe dudağa dokunmasını sağlama amacıyla uygulanır. Pembe diş estetiği proseüdürünün amacı, dişlerle diş etlerinin belirli bir formda olmasını sağlamaktır.

Bazı durumlarda sorun sadece diş etlerinde değil, dişlerin dizilişinde de olabilir. Bu tür hastalarda ilk olarak diş etlerinin düzeltilmesi, daha sonra dişlerin dizilişinin tamamlanması söz konusu olur. Gingivoplasti ya da diş eti estetiği prosedürü ise hasta özelinde yapılan muayeneden sonra hastanın diş eti yapısı gözetilerek planlanır.

Pembe diş estetiği kapsamında rejeneratif, gingivoplasti, gingivektomi ve kron boyu uzatma gibi farklı yöntemler uygulanabilir. Minör cerrahi prosedürleri arasında yer alan pembe estetik lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede hasta acı ya da ağrı hissetmez.

Pembe Estetik Avantajları Nelerdir?

Pembe estetik prosedürü kapsamında, dişlerin üzerine doğru çok fazla taşan diş etleri kısaltılır ya da dişlerdeki diş etlerinden çok uzakta olduğu durumlarda efektif hale getirilebilir.

Pembe estetik sayesinde diş kayıplarının oluşumunu önlemek mümkündür. Diş uzunlukları düzenli hale getirilir. Diş etlerinin ve diş uzunluğunun ideal boyuta getirilmesi daha estetik bir görünüme sahip olmayı sağlayabilir. Ayrıca diş eti iltihaplarının önlenmesi, pembe estetik avantajları arasında sıralanabilir.

Pembe Estetik Türleri Nelerdir?

Pembe estetik kapsamında farklı problemlere yönelik farklı teknikler kullanılır. Pembe estetik kapsamında uygulanan teknikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Rejeneratif yöntemde dişlerdeki tahrip olmuş dokular uzaklaştırılır ve kemik grefti yardımıyla yeni destek yapılar oluşturulur.
  • Gingivektomi en çok uygulanan diş eti estetiği yöntemlerinden biridir. Diş eti büyümesi ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerdeki fazlalık diş etlerinin çıkarılması için uygulanır. Diş eti konturları düzeltilir ve diş etlerine estetik bir görünüm sağlanır.
  • Gingivoplasti fazla görünen diş eti ya da asimetrik diş eti seviyelerinin düzeltilmesi amacıyla tercih edilebilir.
  • Kron boyu uzatma prosedürü dişlerdeki doku kayıplarını gidermek için fazla olan diş eti dokusu çıkarılarak uygulanır.

Pembe Estetik Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Gülüş tasarımının uyumlu bir görünüm sağlaması için dişler, diş etleri, dudaklar ve çene bir bütün olarak kabul edilmelidir. Bu unsurların her biri mevcut görünümleriyle değerlendirilmeli ve hepsinin bir araya gelmesiyle estetik bir görünüm elde edilmesi hedeflenmelidir. Bu nedenle pembe diş estetiği, gülüş tasarımı sürecinde en az diş estetiği kadar kritik bir rol üstlenir. Diş etlerinin sağlıksız görünümü dişlerin de estetikten uzak görünmesine neden olabildiğinden gerekli tedavi yöntemlerine başvurulması gerekir.

Her bireyin dişleri belirli formlara sahiptir. Diş etleri ve dişlerin birleştiği noktalarda diş etine bağlı bazı şekillenmeler bulunur. Bu şekillerin özelliği, dişlerin dip çizgilerini oluşturmasıdır. Söz konusu çizgilerdeki asimetri, dizilim bozukluğu, çökmüş ya da aşınmış görüntü estetik açıdan kötü bir görünüme neden olabilir.

Bununla birlikte yapılan estetik müdahalenin dişlerle bir ilgisi yoktur. Diş etlerine pembe estetik yapılarak görünümü bozan sorunlar giderilebilir, diş etlerinin görünümünde önemli ölçüde iyileşme sağlanabilir.

Pembe estetik uygulanmasını gerektiren bazı durumlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Diş etinin dikkat çekici derecede fazla görünmesi (Gummy Smile)
  • Ön diş etlerinde mor ya da koyu kırmızı pigmentasyonlara bağlı renk değişiklikleri olması
  • Diş eti seviyesini dişler ve dudaklarla uyumsuz olması
  • Estetik görünümün iyi olmaması
  • Diş eti çekilmesi nedeniyle diş köklerinin açığa çıkması
  • Ortodonti tedavi dolayısıyla diş etlerinde büyümeler ve düzensizlikler oluşması
pembe diş estetiği istanbul

Pembe Estetik Tedavisinde İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Pembe estetik tedavisinde iyileşme süresi her hasta özelinde uygulanan prosedüre bağlı olarak farklılaşabilir. Bununla birlikte pembe estetik tedavisinden sonra iyileşme genellikle 7 ila 10 gün içinde gerçekleşir. Hızlı ve sağlıklı bir iyileşme sürecinin yaşanması için diş hekimi tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

Pembe Estetik Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş etlerinin görünümünü ve işlevini iyileştirme amacıyla uygulanan pembe estetik tedavisinden sonra iyileşme sürecini hızlandırmak ve prosedürden optimum fayda sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Pembe estetik tedavisinden sonra diş eti iltihabı oluşmasını önlemek ve iyileşme sürecini desteklemek için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Bu süreçte diş hekiminin önerdiği yumuşak kıllı diş fırçası ve florürlü diş macunu tercih edilmelidir. Dişler her gün en az iki kez nazikçe fırçalanmalı, diş fırçasıyla ulaşılamayan diş aralarındaki plakların ve bakterilerin temizlenmesi için her gün en az bir kez diş ipi kullanılmalıdır. Bu süreçte antiseptik gargara kullanılması diş hekimi tarafından önerilebilir.

Diş etlerine aşırı baskı uygulanmaması için yumuşak ve besleyici gıdaların tüketilmesi tercih edilmelidir. Diş etlerini tahriş etme ve iyileşme sürecini geciktirme riskinden dolayı asitli ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca bol miktarda su tüketilmelidir.

Diş eti iltihabını ve diğer diş eti hastalıklarını tetikleyebileceğinden sigara kullanımına ara verilmelidir. Aynı şekilde diş etlerinde tahriş oluşmasını önlemek için alkol tüketimi sınırlanmalı ya da tamamen bırakılmalıdır. Bunlara ek olarak diş hekiminin reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İyileşme sürecinin takibi açısından rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Pembe Estetik Tedavisi Fiyatları

Pembe estetik tedavisi fiyatları hasta özelinde uygulanan prosedürün kapsamına, kullanılan malzemelere, diş hekiminin uzmanlığına ve pembe estetik tedavisinin uygulanacağı kliniğin fiyat politikasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca uygulanacak işlemlerin sayısı ve ne kadar karmaşık olduğu da pembe estetik tedavisi fiyatları belirlenirken değerlendirilen unsurlardır. Bu nedenle, hasta diş hekimi tarafından muayene edildikten ve tedavinin kapsamı planlandıktan sonra pembe estetik tedavisi fiyatları ile ilgili kesin ve doğru bir bilgiye sahip olunabilir.

Son Güncelleme: 08.05.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
7-10 gün
Ziyaret Sayısı
3
Tedavi Süresi
2-3 saat
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
-
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross