Randevu Alın
Hizmetler

Periodontal Flap Cerrahisi

periodontal flap cerrahisi
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Periodontal Flap Operasyonu Nedir?

Diş eti rahatsızlıklarının ileri dereceli olması, yalnızca diş etlerini değil dişleri de tehlikeye sokar. Periodontal hastalıklar ilerlediği takdirde, dişleri çevreleyen kemik dokusu ve bağlar zarar görmeye başlar. Bunun sonucunda diş kaybı dahi yaşanabilir. Bu durum cerrahi olmayan periodontal tedaviler ile kontrol altına alınamazsa, periodontal cerrahi prosedürlerine başvurulması gerekir. En sık başvurulan periodontal cerrahi prosedürü ise periodontal flap operasyonudur.

Periodontal flap operasyonu, diş etlerinde oluşan cepleri düzelterek diş etlerinin eski ve sağlıklı formunu geri kazanmasını sağlamak amacıyla uygulanan bir diş eti operasyonudur. Diş eti hattının altında yer alan diş eti cepleri, diş eti dokusunun dişten ayrılmaya başladığı noktalardır. Diş eti ceplerinin oluşması, zararlı bakterilerin üreyeceği ve temizlenmesi mümkün olmayan bir alan yaratır. Oluşan bakteriler dokularda enflamasyon oluşmasına, diş etlerinde kanamaya, hassasiyete ve ağrıya neden olabilir. Bu sorun tedavi edilmediği takdirde, ciddi diş eti hastalıkları, dişi destekleyen kemik dokusunun zarar görmesi ve tüm vücudun etkilenmesine neden olabilecek sistematik sağlık sorunları gündeme gelebilir.

Diş eti ceplerinin tedavisi için öncelikle diş taşı temizliği ve kök düzeltmesi yöntemlerine başvurulabilir. Bu yöntemler, hastalığın derecesine bağlı olarak zaman zaman işe yaramayabilir. Bu tür durumlarda flap operasyonu gündeme gelebilir. Flap operasyonu temelde periodontal hastalıkları için kalıcı bir çözüm sunmasa da, diş eti sağlığının korunmasını kolaylaştırır.

Periodontal Flap Operasyonu Ne İçin Yapılır?

Periodontal flap operasyonunun temel amacı, diş eti ceplerini yok etmek ya da mümkün olduğunca azaltmaktır. Ceplere ulaşma amacıyla diş eti dokusuna bir kesi yapılır. Yapılan kesi üzerinden hastalıklı dokular çıkarılarak diş kökleri kapsamlı bir temizlik yapabilmek için açığa çıkarılır. Tartar, plak ve benzeri istenmeyen tabaka oluşumu temizlenir ve kesi kapatılır.

İltihap nedeniyle kayba uğrayan periodontal bağları ve kemik dokusunu restore etmek için periodontal flap operasyonu uygulanabilir. Bu kapsamda, kemik grefti ya da büyümeye neden olan kimyasallar gibi farklı tekniklere başvurulabilir. Bu tür prosedürler için hasta özelinde uygunluk değerlendirmesi yapılır. Söz konusu yaklaşımlar, diş etlerinin normal formuna ve işlevine geri dönmesini, daha sağlıklı ve güvenli bir diş koruması oluşturmasını sağlar.

periodontal flap cerrahisi

Periodontal Flap Operasyonu Nasıl Yapılır?

Periodontal flap operasyonu genellikle lokal anestezi altında uygulanmakla birlikte hasta özelinde ihtiyaç duyulması durumunda lokal anesteziye ek olarak oral yolla anti-anksiyete ilacı ya da rahatlatıcı bir şurup verilmesi söz konusu olabilir. Ayrıca, ihtiyaç hâlinde genel anestezi de bir alternatif hâline gelebilir. Anestezi etkisini gösterdikten sonra ufak bir kesi yapılır ve diş eti dişten ayrılır. Dışta kalan diş eti dokusu, hastanın diş köküne, bağ dokularına ve kemik dokusuna erişim sağlayabilmek için nazikçe geriye doğru itilir.

Periodontal flap operasyonunun bir sonraki aşaması, iltihaplı diş eti dokusunu temizlemektir. Hastalıklı diş eti dokusu alınır ve diş kökü temizlenir. Gerekli görüldüğü takdirde bölgeye antibiyotik tedavisi uygulanması mümkündür. Kemikte hasarı olduğu durumlarda greft materyali kullanılır ve hasarın giderilmesi çalışılır. Gerekli görülen tedavilerin ardından kesi kapatılarak periodontal flap operasyonu tamamlanır.

Periodontal Flap Tedavisi Aşamaları

Periodontal flap tedavisi genellikle 6 aşama ile tamamlanır. Periodontal flap tedavisinin aşamalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Periodontal flap tedavisi yani cerrahi prosedür uygulanmadan önce, antiseptik ürünler kullanılarak ameliyat edilecek bölge temizlenir.
  • Tedavisi hedeflenen diş eti bölgesinin kenarlarına iki dikey ve iki yatay olmak üzere kesiler yapılır. Daha sonra kemik cebindeki granülasyonların temizlenmesi işlemi gerçekleştirilir.
  • Diş kökünde birikmiş tartar çıkarılır ve diş kökü orijinal şekline getirilip parlatılır.
  • Periodontal flap tedavisi sırasında kemik dokusunda herhangi bir hasar tespit edildiği durumlarda, eski hâline getirmek için nakil materyaller kullanılabilir.
  • Antiseptik solüsyonlar kullanılarak yara yüzeyi yıkanır. Diş etleri dikilir, periodontal bandaj uygulanır ve operasyon sonlandırılır.
  • Kesilere atılan dikişler genellikle ameliyattan 10 gün sonra alınır.

Periodontal Flap Cerrahi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Periodontal flap cerrahisinden optimum fayda sağlanması için operasyon öncesi ve sonrası dönem kritik bir önem taşır. Bu nedenle operasyon sürecine olduğu kadar öncesi ve sonrası dönemine de özen gösterilmelidir. Periodontal flap cerrahisinden önce ve sonra, diş hekiminin belirtmiş olduğu noktalara eksiksiz uymak hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması açısından önemlidir. Diş hekiminin önerilerine uyan hastalar periodontal flap cerrahisi sonrasında konforlu bir iyileşme süreci yaşayabilir, ağrı ve rahatsızlık hissini minimize edebilir.

Flap operasyonu genellikle belirgin bir yan etkiye neden olmaz. Ancak tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi periodontal flap cerrahisinin de bazı riskleri vardır. Bu tür riskleri minimize etmek için yapılması gerekenlerden biri, operasyondan sonra sigara içmemektir. Sigara, periodontal flap operasyonunun tedavi ettiği hastalığın yeniden oluşmasını tetikleyen en önemli etkendir.

Periodontal flap operasyonundan sonra yara yüzeyine 20 dakika süreyle soğuk kompres uygulanmalıdır. Ameliyatı izleyen ilk 8 saat ağzı çalkalamamak ve tükürmemek gerekir. Tuzlu suyla bir süre nazikçe gargara yapılması diş hekimi tarafından önerilebilir. Üç gün süreyle sıcak suyla duş ve banyo yapılmamalı, yoğun fiziksel efor harcanmamalıdır.

Ayrıca beslenme programında katı yiyeceklere yer vermemek, belirli bir süre boyunca sıcak yiyecek ve içecekler tüketmemek önemlidir. Periodontal flap cerrahisi sonrası ağız hijyenine özen gösterilmeli, ağız ve diş bakım rutini aksatılmamalıdır. Ancak bu süreçte nazik olunmalı, dişler yumuşak kıllı diş fırçası ile diş etlerine herhangi bir şekilde zarar vermeden fırçalanmalıdır. Hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için diş hekiminin reçete ettiği tüm ilaçla düzenli olarak kullanılmalı, rutin diş hekimi muayeneleri ihmal edilmemelidir.

periodontal flap cerrahisi istanbul

Periodontal flap operasyonundan önce genel anestezi yapılacaksa, ameliyattan en az 12 saat öncesinde yiyecek ve içecek tüketimi sonlandırılmalıdır. Böylece, anestezi etkisi geçtikten sonra mide bulantısı ve baş dönmesi yaşanması önlenebilir. Periodontal flap operasyonundan sonraki birkaç gün boyunca diş etlerinde şişkinlik, hafif kızarıklık ve hassasiyet görülebilir. Bu olağan bir durum olduğu gibi diş hekiminin reçete ettiği basit ağrı kesicilerin kullanılması hastanın konforunu artırmaya yardımcı olabili.

Üzerinde işlem yapılan dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet gelişebilir. Flap cerrahisinden sonra oluşabilecek yan etkiler operasyondan sonra genellikle 1 ila 2 hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Beklenmedik bir kızarıklık, kanama, şiddetli bir ağrı hissedilmesi durumunda vakit geçirmeksizin operasyonu gerçekleştiren. Diş hekimine başvurmak gerekir.

Periodontal flap cerrahisi sonrası iyileşme süreci hasta özelinde çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, periodontal flap cerrahisi her ne kadar basit ve kısa süreli bir işlem olsa da, bir cerrahi prosedürdür ve operasyon sonrası hastalar en az 1 gün istirahat etmelidir.

Periodontal Flap Operasyonu Fiyatları

Periodontal flap operasyonu fiyatları her hasta özelinde; uygulama yapılacak diş sayısına, iltihabın ne kadar ileri seviyede olduğuna, diş ve diş eti yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle standart bir periodontal flap operasyonu fiyatından bahsedilmesi mümkün değildir. Hasta diş hekimi tarafından detaylı bir şekilde muayene edilip ihtiyaçları ve prosedürün detayları planlandıktan sonra periodontal flap operasyonu fiyatları belirlenir.

Son Güncelleme: 07.05.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
1 gün
Ziyaret Sayısı
1-2
Tedavi Süresi
1-2 saat
Anestezi
İyileşme Süresi
2-5 gün
Takip Ziyareti
-
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross