Randevu Alın
Koruyucu Tedaviler
Diş sıkma, diş gıcırdatma, hassas diş tedavileri

Porselen Diş Kaplama

porcelain veneer istanbul turkey
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
7-10 gün
Ziyaret Sayısı
3
Tedavi Süresi
2-3 saat
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
1 yıl
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Kişinin öz güvenli olmasını sağlayan unsurların başında, güzel dişlere ve sağlıklı dişlere sahip olmak gerekir. Tam tersi bir durumun öz güven eksikliğine neden olmasıyla da sık sık karşılaşılır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerin görünümü konusunda yaşanan estetik kaygılar porselen diş kaplama yöntemi ile giderilir. Bireyin daha güzel ve sağlıklı bir güdüle sahip olması sağlanır.

Porselen diş kaplama yönteminin diğer bir özelliği, kişileri yalnızca istedikleri gülüşe değil, aynı zamanda ideal ağız fonksiyonlarına da kavuşturmasıdır. Porselen diş kaplama hasta özelinde planlanan, diğer bir deyişle özelleştirilebilen bir diş hekimliği prosedürüdür. Bu sayede, her hastanın ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun, ayrıca doğal görünüm sağlayacak şekilde tedavi planlanır ve porselen diş kaplamalar hazırlanır. Doğal görünümü temsil edecek kalitede, şekilde ve görünümde porselen diş kaplamaların uygulanmasıyla etkili sonuçlara ulaşılabilir.

Doğal dişlerin yüzeyini kaplamak üzere porselenden elde edilen materyallerin kullanıldığı diş kaplama tekniği, porselen diş kaplama olarak adlandırılır. Kozmetik ve onarıcı bir tedavi yöntemi olan porselen diş kaplama sayesinde dişlerdeki pek çok farklı kusuru düzeltmek mümkündür. Hasarlı, çarpık ya da aralarında boşluklar bulunan dişlerin rengini, şeklini ve boyutunu değiştirmek için porselen diş kaplama tedavisi tercih edilebilir. Porselen kaplama, hasta özelinde ölçüler alınması ve kalıp çıkarılması gibi işlem adımlarını takiben laboratuvar ortamda üretilir.

porselen dis kaplama islemi nasil yapilir

Porselen Diş Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama tedavisi yaptırmak isteyen hasta süreç ile ilgili olarak bilgilendirilir. Detaylı bir muayeneden geçirilir, gerekli görülmesi halinde röntgen çekilir. Hastanın mevcut dişlerinin ölçüleri alınır ve model oluşturulur. Bilgisayar teknolojilerinin yardımıyla dişlerin üç boyutlu görüntüsü elde edilir. Modeller ya da görüntüler kullanılarak diş laboratuvarında kaplamak hazırlanır. Porselen diş kaplamalar genellikle 2 ila 3 hafta içerisinde hazır olur. Bu süre, kaplama yapılacak diş sayısına bağlı olarak hasta özelinde değişiklik gösterebilir.

Porselen diş kaplamalar için en doğru rengi belirlemek için hastanın dişleri detaylı bir şekilde temizlenir. Dişin mine tabakası az miktarda aşındırılır ve yeniden ölçü alınır. Aşındırma işlemi, porselen diş kaplamaların dişlere kolayca yapışması sağlar. Alınan ölçülere göre porselen diş kaplamalar hazırlanana dek hastalara geçici kaplamalar uygulanır.

Porselen diş kaplama hazır olduğunda hastanın dişlerine hemen kalıcı bir şekilde yapıştırılmaz. Öncelikle porselen diş kaplamalar dişlere geçici olarak yapıştırılır. Hastadan dişleri birkaç gün süreyle kullanması istenir. Bunun amacı, porselen diş kaplamaların uyumunu değerlendirmektir.

Belirtilen süre sonunda hasta ve diş hekimi, porselen diş kaplamaların rengi ve formu konusunda fikir birliğine vardığı takdirde, porselen diş kaplamalar kalıcı olarak yapıştırılır. Bunun için özel bir yapıştırıcı kullanılır ve porselen diş kaplamalar sabitlenir. Daha sonra ışınla kürleme yoluyla sertleştirilir, fazlalıklar temizlenir ve dişler parlatılır. Porselen diş kaplama tedavisinden birkaç hafta sonra hasta kontrol muayenesine çağrılır. Diş etlerinin kaplamaya verdiği tepki kontrol edilir.

Porselen Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen diş kaplama, farklı nedenlere bağlı olarak dişlerde ortaya çıkan ciddi sorunları ve kayıpları gidermek için uygulanır. Porselen diş kaplama tedavisi kanal tedavisi prosedürü sırasında kırılan, aşırı düzeyde madde kaybı olan ve altında çürükler oluşan dişlerde işlevsel bir çözüm olabilir. Ağızda diş eksikliği olduğunda, çapraşık dişlerde ya da estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde edilmek istendiğinde porselen diş kaplama tedavisine başvurulabilir.

Porselen diş kaplama tedavisi uygulanmasını gerektiren bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Dişlerde ortodonti tedavi gerektirmeyecek hafif düzeyde çapraşıklıklar ve eğrilikler olması
  • Ön dişlerde aşınma, kırık ya da çürük bulunması
  • Dişler arasında boşluklar olması
  • Dişlerde renk değişiklikleri ve lekelenmeler oluşması
  • Dişlerin daha estetik görünmesi beklentisi
porselen diş kaplama

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Porselen diş kaplama çeşitleri 4 grup altında toplanır.

Porselen Laminate: Dişin yüzeyinden bir miktar aşındırma yapılır ve çok ince yaprak porselen dişe yapıştırılır. Metal barındırmaz, kırılmalara karşı dayanıklıdır.

Zirkonyum Kaplama: Doğada mevcut beyaz bir metal olan zirkonyum sağlamlığı ve estetik görünümüyle öne çıkar. Zirkonyum porselen kaplama ön ve arka dişlerde kullanılabilir.

Metal Destekli Kaplama: Yapım aşamasında, porselenin altına metal bırakılır. İhtiyaç duyulan dayanıklılığı diş dokusuna uyumlu olarak sağlar. Alt yapıdaki metal ışığı geçirmediği için diş etinde mat bir görünüm oluşabilir. Genellikle arka dişlere uygulanması tercih edilir.

Full Porselen Diş Kaplama: Diş üstüne uygulanan porselen diş kaplama çeşididir. Uygulama yapılacak dişin çevresi eşit ölçüde tıraşlanarak kaplama için hazırlanır. Seramik parçaların üzerine cam seramik eklenerek dayanıklılığı artırılır. Çarpık ve kırık dişlerde kullanılması tercih edilebilir.

Porselen Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

  • Estetik bir gülümsemeye sahip olmaya yardımcı olur.
  • Diğer pek çok diş hekimliği prosedürüne göre daha kısa bir tedavi süreci vardır.
  • Üretiminde kullanılan materyal sayesinde son derece dayanıklıdır.
  • Doğru ağız - diş bakım rutininin uygulanması ve diş hekimi muayenelerinin aksatılmaması durumunda uzun süreli ve sağlıklı kullanım ömrü sunar.

Porselen Diş Kaplama ile Zirkonyum Diş Arasındaki Fark Nedir?

Porselen kaplama yönteminde dayanıklılığın sağlanması için metal destekli kaplama yapılır. Dental seramik olarak adlandırılan maddenin kullanıldığı porselen diş kaplamada kullanılan metal köprü genellikle platin ya da altın olur. Bu metallere alaşım yapılması durumunda dayanıklılığı artırmak ve çelik dayanıklılığına erişmek mümkündür. Ancak, metaller dişler ve diş etleriyle tam olarak uyumlu olamadığı gibi ışık geçirgenliği bulunmaz. Buna bağlı olarak, doğal diş renginden uzak, donuk ve mat bir görünüm ortaya çıkabilir.

Porselen diş kaplama tedavisinde dişe sabitleme sağlamak için metallerin rengi karartılmakta olup dişin altına koyu bir madde yerleştirilmesi nedeniyle, zaman içinde diş etinin çevresinde mor bir renk oluşur. Hatta diş eti çekilmesi oluşması söz konusu olabilir.

Porselen diş kaplama diş etine tam olarak oturmadığı takdirde, diş ve kaplama arasındaki aralıklar gıda artıkları birikir. Ağız kokusu ve diş çürümeleri yaşanabilir. Estetik bir görünüm elde etmek isteyen hastalar için bu tür durumlarda porselen diş kaplama bir dezavantaja dönüşebilir.

Porselen diş kaplama, ışıl geçirgenliği olmadığından ön dişlerde yapay bir görünüme neden olabilir. Porselen diş kaplama tedavisinde kesme, inceltme ve törpüleme işlemleriyle doğal dişlere müdahale edilir. Fazla diş dokusu çıkarılarak kaba bir görünüm oluşması önlenebilir.

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde metal desteksiz diş kaplama uygulanır. Işık geçirgen bir madde olan zirkonyum doğal bir görünüm sağlar. Zirkonyum kaplama dişlere ve diş etlerine zarar vermez. Kolay uyum sağlayan zirkonyum diş kaplama yapılırken, doğal dişlere müdahale minimum düzeydedir. Sıcak - soğuk geçirgenliği ve hassasiyet konusunda doğal dişlerden farksızdır. İnce ve şeffaf bir madde olmasına karşın, zirkonyum son derece sağlam bir yapıya sahiptir.

Porselen Diş Kaplama Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Porselen diş kaplama tedavisinden sonraki en az 1 hafta boyunca, aşırı sıcak - aşırı soğuk yiyecekler ve içecekler ile sert ve dişe yapışabilecek yiyecekler tüketilmemelidir. Ağız hijyeninin doğru bir şekilde sağlanması, porselen diş kaplamaların uzun süre boyunca güvenli ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi açısından çok önemlidir. Bunu sağlamak için dişler aşındırıcı olmayan diş macunları ile düzenli olarak fırçalanmalıdır. Günde iki kez diş ipi kullanılmalı ve her diş fırçalamanın ardından ağız gargarası kullanmaya özen gösterilmelidir.

Porselen diş kaplamaların lekelenme riski son derece düşük olmakla birlikte, uzun ömürlü kullanım imkanı sağlamak için asitli yiyeceklerin ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca çay, kahve, sigara, vişne suyu, karamel, salça, kırmızı şarap ve dişlerde renklenmeye neden olabilecek diğer yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Porselen diş kaplamaların zarar görmesine neden olabilecek darbelerden kaçınmak, sert yiyeceklerin tüketimi sırasında dikkatli olmak ve yiyecekleri ön dişlerle koparmamak dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar arasında sıralanabilir. Porselen diş kaplama tedavisi olan kişiler, diş sıkma ya da gıcırdatma alışkanlığına sahipse geceleri koruyucu plak kullanmalıdır. Bu sayede, porselen diş kaplamaların uzun süre boyunca güvenli bir şekilde kullanılması mümkün olabilir.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen diş kaplama fiyatları hasta özelinde; uygulanacak olan tedavinin kapsamına, kaç dişe porselen kaplama yapılacağına, kullanılacak malzemenin kalitesine, farklı diş hekimliği prosedürlerine ihtiyaç duyulup duyulmamasına, kliniğin fiyat politikasına ve daha pek çok farklı etkene göre belirlenir. Bunların yanı sıra uygulamanın kaç seansta tamamlanacağı da porselen diş kaplama fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan unsurlardan biridir.

Son Güncelleme: 15.06.2024
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Bu Hizmeti Sunan Hekimlerimiz
© 1992-2024 Tüm hakları saklıdır. MosDent, Özel Bahçelievler Mos Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ticari markasıdır. Kayıtlı adresimiz Bahçelievler Mahallesi Naci Kasım Sokak 2/3 Bahçelievler 34180 İstanbul - Türkiye
Son güncelleme: 05.09.2023 11.06

İnternet Sitesi: FocalHaus.com
magnifiercrosschevron-right-circle