Randevu Alın
Hizmetler

Invisalign Tedavisi

invisalign treatment
İçindekiler   <
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!
Invisalign Tedavisi

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi, metal diş tellerine köklü bir alternatif olarak öne çıkan ve son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir ortodontik tedavidir. Hasta özelinde planlanan invisalign tedavisi, dişleri doğru hizaya geri dönmeye teşvik eden ve hizalayıcı olarak bilinen şeffaf plaklar kullanılarak uygulanır.

Invisalign tedavisi, “telsiz ortodontik tedavi” ya da “şeffaf plak tedavisi” olarak da adlandırılır. Son yıllarda giderek yaygınlaşan invisalign tedavisi sayesinde, dişlerin olması gereken pozisyona getirilir. Böylece hem sağlık açısından hem estetik açıdan son derece faydalı sonuçlara ulaşılır.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Invisalign tedavisinin uygulanması için öncelikle hasta muayene edilir ve tedaviye uygunluk kararı verilmesi halinde tedavi süreci hasta özelinde planlanır.
 • Hastanın alt ve üst çene ölçüleri alınır. Dişler fotoğraflanır ve gerekli görülmesi halinde ağız içi röntgeni çekilir.
 • Hastadan alınan ölçüler çalışılan şeffaf plak firmasına gönderilir. Dijital ortama aktarım sağlandıktan sonra hastanın ve doktorun istekleri değerlendirilir. Dişler, hastanın anlamlandırabileceği şekilde olmak kaydıyla, dijital ortamda son hallerine getirilir.
 • Dijital şeffaf plak analizinin tamamlanmasıyla birlikte tedavi sonunda dişlerin kazanacağı görünüm hastaya sunulur. Hastanın onay verdiği takdirde şeffaf plak üretim sürecine geçilir. Bu süreç yaklaşık 1 ila 2 hafta içerisinde tamamlanır.
 • Bazı dişlere beyaz butonlar koymaya yarayacak şekilde, aynı zamanda 1 adet alt ve üst çene için anahtar şeffaf plak ile dişlerin üstüne diş rengi butonlar yerleştirilir. Ağız içerisinde neredeyse hiç görünmeyen butonlar, klasik ortodontik tedavide kullanılan braketleri taklit eder.
 • Hastanın dişlerinde çapraşıklık fazlaysa, dişlerin sağından ve solundan olmak kaydıyla “stripping” ya da “ipr” olarak adlandırılan minimal aşındırmaların yapılması söz konusu olabilir. Söz konusu aşındırmalar 0.05 mm ile 0.30 mm arasında değişebilir. Ancak diş minesini geçmemesi nedeniyle dişte hassasiyet gelişmesine ya da diş çürümesine neden olmaz.
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra ilk plak diş hekimi tarafından takılır. Aynı şekilde hastanın şeffaf plağı çıkarıp yeniden takması istenir.
 • Her şeffaf plak 0.5 mm ila 1 cm arasında hareket sağlar. 15 günlük kullanımın ardından diğer şeffaf plağın kullanımına geçilir.

Şeffaf plaklar ilk takıldığıdan dişlerde ağrı ya da sıkışma hissi yaşanabilir. Bu son derece doğaldır. Şeffaf plaklar takılırken, ön dişlere doğru yavaşça ittirilir. Parmaklarla eşit miktarda güç uygulanarak şeffaf plak bastırılır, sağ ve sol azı dişlerine doğru yerleşmesi sağlanır. Şeffaf plak çıkarılırken sağ ya da sol azı dişinden başlanır, şeffaf plak diğer azı dişine doğru parmak ucuyla dişlerden çıkarılır. Şeffaf plakların herhangi bir zarar görmemesi için keskin nesneler kullanarak çıkarmaya çalışılmamalıdır.

Invisalign tedavisi tamamlandıktan sonra, hasta özelinde uygulanan tedaviye göre 1 ya da 2 ay süreyle pekiştirme plağı kullanılması gerekebilir. Pekiştirme plaklarının yapısı, tedavi sürecinde kullanılan plaklara göre daha serttir. Dişlerin yeni yerine alışmasını sağlamak için pekiştirme plağı kullanılması fayda sağlayabilir. Ayrıca, tedaviden sonra geri dönme riskini ortadan kaldırmak için “retainer” adı verilen görünmez tellerin dişlerin arkasına takılması söz konusu olabilir.

Invisalign Tedavisinin Özellikleri Nedir?

 • Invisalign tedavisinde şeffaf ve görünmez plaklar kullanılır. Dişlerdeki çapraşıklığın düzeltildiği sırada, hastanın ortodontik tedavi gördüğü dışarıdan anlaşılmaz.
 • Şeffaf plaklar kolayca çıkarılabilir olduğu için yeme, içme ve diş fırçalama gibi günlük aktiviteler sırasında konforlu bir kullanım deneyimi sağlar. Hastalar, invisalign tedavisi sırasında geleneksel ortodontik tedavideki gibi kısıtlamalarla karşı karşıya kalmaz. Yani, şeffaf plaklar çıktığı sürece her şeyi yiyip içmek serbesttir.
 • Yine geleneksel ortodontik tedavide dişlerin üzerinde bulunan metal braketler Invisalign tedavisinde kullanılmadığından, dişlerde ve diş etlerinde herhangi bir sorunla karşılaşılması söz konusu değildir. Invisalign yumuşak ve pürüzsüz plastikten yapıldığından, tel ve braketlerin keskin kenarları ve sert malzemeleri gibi rahatsızlığa neden olmaz.
invisalign tedavisi

Invisalign Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Dişlerindeki çapraşıklıklar ve düzensizlikler nedeniyle estetikten uzak bir görünüme sahip olan kişiler bu durumdan hoşnutsuz olabilir, hatta öz güven sorunları yaşayabilir. Bunun sonucunda gülümsemekten kaçınabilir, gülerken ya da konuşurken kendini ağzını kapamak zorunda hissedebilir.

Dişlerindeki çapraşıklıklar ve düzensizliklerden rahatsız olan kişiler için invisalign tedavisi etkili ve konforlu bir çözümdür. Kişi özelinde planlanan ve uygulanan invisalign tedavisi sayesinde kişinin estetik açıdan çok daha iyi görünen dişlere sahip olması sağlanabilir. Böylece kişinin öz güvenini geri kazanması, iş hayatının ve sosyal hayatının bu durumdan olumlu yönde etkilenmesi mümkün olabilir.

 • Invisalign tedavisi sayesinde doğru diş ve çene yapısına sahip olmak, etkili ve rahat bir şekilde konuşmaya, aynı zamanda yemek yemeye yardımcı olur. Bu nedenle, dişlerdeki çapraşıklıkları gidermenin yalnızca estetik açıdan fayda sağlamadığını, ağız sağlığı ve işlevi açısından da kritik bir rol üstlendiği ifade edilebilir.
 • Ağız içerisindeki kalabalık ve çapraşık dişler bulunması, aynı zamanda yanlış hizalanmış ısırık dolayısıyla dişlerin yıpranması, hatta ağız sağlığı açısından riskli durumlarla karşı karşıya kalınması mümkündür. Bu tür sorunların tedavi edilmemesi durumunda; diş eti hastalıkları, diş çürükleri, diş kaybı, çene problemleri, çiğneme ve konuşma bozuklukları gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.
 • Şeffaf plakların çıkarılabilir bir yapıda olması sayesinde hasta gün içerisinde istediği zaman tedaviye ara verebilir.
 • Invisalign tedavisi, geleneksel ortodontik tedaviye göre daha az ağrılı ve daha konforlu bir süreçtir. Şeffaf plaklar pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bu sayede, yanaklarda batma ya da yara oluşumuna neden olmaz.
 • Şeffaf plakların haftalık ya da on beş günlük aralıklarla değiştirilmesi tedavi sürecinin konforunu artıran etkenlerdendir.
 • Şeffaf plakların çıkarılıp yeniden takılabilir olması, ağız hijyeninin sağlanması noktasında önemli bir avantajdır. Ayrıca yemek yeme ya da önemli etkinlikler sırasında şeffaf plakları çıkarabilmek hastanın konforunun artmasını ve görünümünün iyileşmesini sağlayabilir.
 • Plakların şeffaf ve renksiz bir görünümünün olması dışarıdan bakıldığında fark edilmesini önler. Hastalar invisalign tedavisi süresince estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olabilir.

Invisalign Tedavisi Uzun Sürer mi?

Invisalign tedavisi süresi hasta özelinde diş yapısına bağlı olarak değişebilir. Hafif vakalarda genellikle 9 ila 15 ay arası değişen sürelerde sonuç alınabilir. Bunu sağlamak için hastaların şeffaf plaklarını her gün ortalama 20 ila 22 saat süreyle takması gerekir. Kalan sürede ise şeffaf plaklar yalnızca yemek yerken ya da diş fırçalarken çıkarılmalıdır.

Invisalign tedavisi, diş hekimi ve hasta iş birliğini gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle, tedavinin başarısı, hastanın şeffaf plaklarını düzenli olarak kullanmasıyla doğrudan ilintilidir. Hasta şeffaf plaklarını diş hekiminin belirttiği süre boyunca düzenli olarak kullanmadığı takdirde, dişlerin doğru şekilde dizilmesi için ihtiyaç duyulan süre uzar. Çünkü, diş hekiminin planladığı tedaviye uyulmaması, tedavisinin planlanan şekilde ilerlemesini engelleyebilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi çocuklara, gençlere ve erişkinlere uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak, tüm tedaviler gibi şeffaf plak tedavisine uygunluk kararı da, yapılan değerlendirmelerin ardından hasta özelinde verilir.

Şeffaf plak tedavisi, dişlerindeki çapraşıklıkların ve düzensizliklerin giderilmesini, bu sayede daha düzgün görünümlü dişlere sahip olmayı isteyen, ancak geleneksel ortodotik tedavileri tercih etmeyen kişiler için ideal bir çözümdür. Ancak, hastanın dişlerindeki çapraşıklıkların invisalign tedavisi ile düzeltilebilecek olması gerekir.

Hangi Durumlarda Invisalign Tedavisi Uygulanır?

Invisalign tedavisinin uygulanabileceği bazı durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Dişlerin arasında mesafe darlığı olması, yani dişlerin ağız içine yerleşmesi konusunda yer darlığı yaşanması
 • Dişlerin birbirinin üzerine yaslanmış ya da birbirine geçmiş gibi bir görünümünün olması
 • Dişlerin diziliminde asimetri bulunması
 • Dişlerin çene kemiği üzerinde düzgün bir şekilde sıralanmaması
 • Ağız, diş ve çene yapısının invisalign tedavisi için uygun olması
 • Çene yapısında herhangi bir anormallik olmaması
 • Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü dişler olmaması

Hangi Durumlarda Invisalign Tedavisi Uygulanmaz?

 • Dişlerde ağır çürükler varsa, invisalign tedavisi uygulanmaz. Çürük, diş yapısını zayıflatarak şeffaf plakların etkili bir şekilde hizalanmasını önler.
 • Diş eksikliği olan hastalara invisalign tedavisi uygulanmaz. Diş eksikliği, şeffaf plakların doğru bir şekilde takılıp hizalanmasını önleyebilir. Bu tür durumlarda, implant ya da protez tedavileri tercih edilebilir.
 • Uyku sırasında diş sıkma sorunu yaşayan kişilere invisalign tedavisi uygulanmadan önce, bu sorunun tedavi edilmesi gerekir.
 • Aşırı diş kaybı olan hastalara invisalign tedavisi yapılamaz. Bu tür vakalarda, hastadaki diş eksikliklerinin giderilmesi için protez ya da implant tedavileri önerilebilir.
 • Şeffaf plakların doğru bir şekilde takılmasını önleyecek çene yapısı problemleri olan hastalar invisaling tedavisi için uygun adaylar değildir.
Son Güncelleme: 29.03.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
1 gün
Ziyaret Sayısı
Tedavi Süresi
1 saat
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
6 ay
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Bu Hizmeti Sunan Hekimlerimiz
© 1992-2024 Tüm hakları saklıdır. MosDent, Özel Bahçelievler Mos Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ticari markasıdır. Kayıtlı adresimiz Bahçelievler Mahallesi Naci Kasım Sokak 2/3 Bahçelievler 34180 İstanbul - Türkiye
Son güncelleme: 02.03.2024 11.06

İnternet Sitesi: FocalHaus.com
magnifiercrosschevron-right-circle
MosDent Diş Hastanesi

MosDent Diş Hastanesi

Çünkü gülümsemek sağlıktır

I will be back soon

MosDent Diş Hastanesi
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Whatsapp WhatsApp