Randevu Alın
Koruyucu Tedaviler
Diş sıkma, diş gıcırdatma, hassas diş tedavileri

Gülüş Tasarımı

smile makeover min
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
7-10 gün
Ziyaret Sayısı
3
Tedavi Süresi
2-3 saat
Anestezi
-
İyileşme Süresi
Takip Ziyareti
1 yıl
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 

Gülüş gerek kadınların gerek erkeklerin kendini ifade etmesine ve ruh hâlini yansıtmasına yardımcı olan unsurlardan biri, aynı zamanda beden dilinin bir parçasıdır. Bunun sonucunda, gülümserken dişlerinin estetikten uzak bir görünüme neden olduğunu düşünen kişiler, bu görünümü gizlemek için genellikle kendilerini dişlerini gizlemek ya da ağızlarını kapatmak zorunda hisseder. Bunun sonucunda öz güven eksikliği yaşanması, hatta sosyal yaşamda kişinin çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir. Gülüş tasarımı sıklıkla tercih edilen estetik diş hekimliği uygulamalarından biri olarak hastaların estetik, doğal ve fonksiyonel bir gülüş elde etmesine yardımcı olur.

Son yıllarda görüldüğü üzere gülüş tasarımı en popüler estetik diş hekimliği prosedürlerinden biri hâline gelmiştir. Pek çok farklı nedene bağlı olarak dişlerin ve diş etlerinin estetik görünümünü yitirmesi durumunda, kişinin yüz şekli ve beklentileri değerlendirilerek en doğal ve en güzel görünümü geri kazandıracak prosedürler uygulanır. Gülüş tasarımı, her hasta özelinde ihtiyaçlara, beklentilere ve yüz şekline uygun olacak şekilde planlanan ve uygulanan multidisipliner bir yaklaşımdır. Sağladığı özelleştirilmiş ve etkili sonuçlar sayesinde gülüş tasarımı giderek artan bir popülariteye sahiptir.

Gülüş tasarımı her hasta özelinde planlandığı için hastalar kendi yüz ve çene yapılarıyla uyumlu, doğal ve estetik görünümlü dişlere sahip olan ilir. Gülüş tasarımı prosedürleri ile hastanın dişlerinin rengini ve diş etlerinin sağlığını iyileştirmek mümkündür. Gülüş tasarımı her hastanın sağlıklı, güzel ve dikkat çekici bir gülümsemeye sahip olmasına yardımcı olsa da, kadınlara ve erkeklere yapılan gülüş tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı kritik unsurlar vardır. Bunların başında kadınlarda daha yuvarlak oval hatlı dişler hedeflenirken, erkeklerde daha dikdörtgen formlu dişlerin tercih edilmesi gelir.

smile makeover min

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı hasta özelinde planlanan bir estetik diş hekimliği prosedürü olduğundan prosedürün kapsamı ve uygulanacak işlem adımları için bir standarttan bahsedilmesi söz konusu değildir. Gülüş tasarımı prosedürünün başarılı olabilmesi için öncelikle hastanın ihtiyaçlarını ve estetik beklentilerini doğru bir şekilde analiz etmek gerekir. Bu doğrultuda doğru bir planlama yapma imkânı elde edilebilir. 

İhtiyaçlara ve beklentilere uygun olarak hazırlanan tedavi planının ilk adımı, hastanın ağız ve diş ölçülerini alarak modeller çıkarmaktır. Tedavi edilmek istenen sorunlara göre planlama adımı tamamlanır ve bu süreçte modellemelerden faydalanılır.

Ayrıca hastanın ağız içi ve yüzü çeşitli açılardan fotoğraflanır. Bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılması yoluyla elde edilecek sonucun hastanın yüz şekli ve estetik beklentileriyle nasıl bir uyum sağlayacağı görülebilir. Bu aşamada tedavi tamamlandıktan sonra elde edilecek yaklaşık görünüm, bilgisayar programlarının ve ağız ölçülerine uyumlu olarak hazırlanan restorasyonların üzerinden hastaya sunulmalı, hastanın bu konuda onayı alındıktan sonra uygulamalara başlanmalıdır.

Gülüş tasarımı tedavisi planlandıktan sonra hastanın ortodontik tedaviye ihtiyacı olmadığı kararlaştırılırsa, diş etlerindeki seviye bozukluklarını düzenlemeye yönelik prosedürlere başlanır. Hastada bir ya da daha fazla sayıda diş eksikliğinin olması hâlinde hasta özelinde belirlenen yöntem kullanılarak bu eksiklikler giderilir. Cerrahi prosedürlerin ve dental implant tedavisinin ardından belirli bir iyileşme süresine gereksinim duyulur. İhtiyaç görülmesi durumunda diş beyazlatma prosedürü uygulanır.

Hastanın dişlerinde görsel ve biçimsel bozukluklar varsa, kompozit dolgu ya da dişlerin mevcut durumuna göre lamine veya zirkonyum diş kaplama tedavisine başvurulabilir. Porselen lamine diş kaplama yönteminin uygulanacağı durumlarda dişlerde çok az aşındırma yapılması yeterli olabileceği gibi hiç aşındırma yapılma ihtiyacı doğmayabilir.

Hastaya porselen ya da zirkonyum diş kaplama tedavisi yapılması uygun görülürse, prova sırasında hastanın onayını almak gerekir. Eğer hasta bazı değişiklikler yapılmasını ister ve diş hekimi bu değişikliklerin doğal ve estetik bir görünüm sağlayacağını onaylarsa, bu doğrultuda güncellemeler yapılması söz konusu olabilir. Provalar sırasında dudak şeklini ve konturunu değerlendirmek, yapılan değerlendirmelerin ardından hedeflenen tasarıma son şeklini vermek diş ve diş eti uygulamalarının başarısını artırmaya yardımcı olacaktır.

Bazı hastalarda ede edilecek sonuçları iyileştirmek için dudak ve yüz bölgesine dermal dolgu enjeksiyonu gibi çeşitli medikal estetik prosedürlere başvurulabilir. Bu sayede gülüş tasarımı uygulamalarından optimum fayda sağlanabilir.

Gülüş Tasarımı Çeşitleri Nelerdir?

Sexy smile olarak da bilinen çekici estetik gülüş kapsamında ön dişler diğerlerine göre daha uzun tasarlanır. En çok tercih edilen gülüş tasarımı çeşitlerinden biridir. Genellikle kadınlar sexy smile tasarımına ilgi gösterir.

Entelektüel gülüş tasarımı genellikle orta yaşlı kişiler için uygundur. Kişinin daha olgun bir görünüme sahip olmasını sağlayan entelektüel gülüş tasarımı kapsamında dikkat hastanın yüzünün alt kısmına çekilir.

Diş hekimlerinin en sık uyguladığı tasarımlardan biri olan sportif gülümsemede, orta kesici dişler yan kesici dişlerden daha uzun olacak şekilde tasarlanır. Hangi gülüş tasarımı çeşidinin uygulanacağı; her hastanın taleplerine, mevcut ağız ve diş yapısı ile yüzünün diğer unsurlarına göre yapılan değerlendirmeden sonra belirlenir.

Gülüş Tasarımı Hangi İşlemleri İçerir?

Gülüş tasarımı her hasta özelinde farklılık gösteren kapsamlı ve özelleştirilebilir bir tedavi sürecidir. Gülüş tasarımının amacı hastanın dişlerinin rengini, şeklini ve yüzey yapısını değiştirmektir. Tedavi kapsamında uygulanacak olan işlemler hasta özelinde belirlenerek her hastanın farklı estetik gereksinimlerini karşılamak mümkün olabilir. Gülüş tasarımı kapsamında uygulanacak işlemlerin belirlenmesi için öncelikle hastanın cinsiyeti, yaşı, yüz hatları, ihtiyaçları ve beklentileri titizlikle değerlendirilir. 

Gülüş tasarımı tedavileri planlanmadan önce en önemli adımlardan biri, hastanın diş ve diş eti sağlığının değerlendirilmesidir. Herhangi bir sorun tespit edilirse, ilk olarak bu sorunları tedavi etmek gerekir. Hasta özelinde yapılan planlamaların ardından; diş eksiğini ya da eksikliklerini gidermek için protez ve dental implant uygulamaları, porselen lamine, diş kaplama, zirkonyum kaplama, profesyonel diş beyazlatma ve ortodontik tedavi gibi çeşitli prosedürlerin uygulanması söz konusu olabilir.

smile makeover

Neden Gülüş Tasarımı Yaptırmalısınız?

Gülüş tasarımı dişlerinizin görünümünü iyileştirmenin yanı sıra genel yüz ifadeniz üzerinde olumlu bir etki yaratarak daha çekici, daha canlı ve daha estetik bir gülüşe sahip olmanızı sağlar. Bu sayede estetik görünümünüzü iyileştirmenin yanı sıra öz güveninizi de pekiştirir. Siz de daha estetik ve yüz hatlarınızla uyumlu bir gülüşe sahip olmak, aynı zamanda gülme ya da konuşma esnasında ağzınızı kapatmak zorunda kalmamak için alanında uzman ve deneyimli bir diş hekimine başvurarak gülüş tasarımı yaptırabilirsiniz.

Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?

Gülüş tasarımı diş ve diş eti estetiği ile ağız sağlığını iyileştirmeye yönelik olarak uygulanan çeşitli prosedürlerden oluşan kapsamlı bir süreçtir. Bu bağlamda gülüş tasarımı prosedürünün birtakım avantajları bulunur:

Gülüş tasarımı prosedürü kapsamında dişleri düzeltmek, beyazlatmak ya da estetik açıdan görünümlerini iyileştirmek için çeşitli tedaviler uygulanır. Uygulanan tedaviler sonucunda elde edilen görünüm, bireyin öz güveninin artmasını ve daha estetik bir gülümsemeye sahip olmasını sağlayabilir.

Estetik açıdan tatmin edici hoş bir gülüşe sahip olmak, bireyin sosyal etkileşimlerde daha olumlu bir izlenim bırakmasına yardımcı olabilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde gülüş tasarımının kişinin kendisini daha rahat hissetmesini ve sosyal ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olmasını sağladığı açıkça ifade edilebilir.

Bireyin iyi bir görünüme ve güzel bir gülümsemeye sahip olması, bazı meslek gruplarında mesleki başarıyı artıran unsurlar arasında sayılabilir. Bu nedenle, iş dünyasında ya da sosyal çevrede olumlu biz izlenim bırakmak isteyen kişiler gülüş tasarımı uygulamalarından optimum fayda sağlayabilir.

Diş estetiğinin iyileştirilmesine yönelik gülüş tasarımı uygulamaları, kişinin genel duygusal sağlığını olumlu yönde etkiler. Gülüş tasarımı uygulamaları sayesinde kendi görünümüyle ilgili memnuniyeti artan bireylerin genel yaşam kalitesinin artması da söz konusu olabilir.

Gülüş tasarımı uygulamaları yalnızca estetik düzeltmeleri içeren süreçler değildir. Bunların yanı sıra ağız sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olur. Dişlerdeki problemleri düzeltmek, çürükleri tedavi etmek ve diğer ağız sağlığı sorunlarına müdahale etmek bireyin genel ağız sağlığının artırılmasına önemli ölçüde katkı sağlayabilir.

Gülüş tasarımı özelleştirilebilir bir prosedür olduğundan kapsamındaki işlemlerin de sağlanacak avantajların da kişi özelinde değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürede Yapılır?

Gülüş tasarımının ne kadar sürede yapılacağı, her hasta özelinde uygulanacak prosedürlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Gülüş tasarımı kapsamında uygulanacak işlemler hastanın dişlerinin ve diş etlerinin mevcut durumuna, yapısal özelliklerine, ihtiyaçlarına ve beklentilerine bağlı olarak farklılık gösterdiği için gülüş tasarımının ne kadar sürede tamamlanacağı da değişebilir. Bu nedenle, gülüş tasarımının ne kadar sürede tamamlanacağı hasta detaylı bir şekilde muayene edilip uygulanacak prosedürler planlandıktan sonra belli olacaktır. 

Son Güncelleme: 13.06.2024
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Bu Hizmeti Sunan Hekimlerimiz
© 1992-2024 Tüm hakları saklıdır. MosDent, Özel Bahçelievler Mos Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ticari markasıdır. Kayıtlı adresimiz Bahçelievler Mahallesi Naci Kasım Sokak 2/3 Bahçelievler 34180 İstanbul - Türkiye
Son güncelleme: 05.09.2023 11.06

İnternet Sitesi: FocalHaus.com
magnifiercrosschevron-right-circle