Randevu Alın
Hizmetler

Çene Düzeltme

cene duzeltme
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Çene Düzeltme Nedir?

Üst ve alt çenenin uyumlu bir işlevsellik sunması sağlık açısından çok önemlidir. İyi bir çiğneme, ısırım, solunum, yutkunma ve uyku deneyimi yaşamak için alt ve üst çene arasındaki bozuklukları tedavi etme amacıyla ortognatik cerrahi prosedürleri uygulanabilir.

Çene yapısındaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanan cerrahi ya da cerrahi olmayan müdahaleler çene düzeltme kapsamında yer alır. Çene düzeltme prosedürleri genel olarak hastanın çenesindeki anomalilerin düzeltilmesi, çene hattının dengelenmesi ve çenedeki işlev bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanır. Bu sayede çene boyutuna, konumuna ya da açılarına ilişkin problemlerin düzeltilmesi mümkün olabilir. Aynı zamanda estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde edilebilir.

Çene Düzeltme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ağız yapısına ve ısırma fonksiyonuna sahip olmak için alt ve üst çene kemiklerine yapılacak müdahalelerle alt ve üst çene kemiklerini ilerletme ve geriletme ameliyatı ortognatik cerrahi olarak adlandırılır. Çene düzeltme ameliyatı öncesi ve sonrası, ortodonti bölümünün de desteğiyle dişlerin pozisyonları ayrı ayrı şekillendirilir, tedavi süreci tamamlanır.

Hasta ortodontistler tarafından hazırlanır. Ortak değerlendirme sürecinin ardından çenelerin kaç mm hareket ettirileceği, ameliyatta yalnızca tek üst çeneye ya da tek alt çeneye mi yoksa her iki çeneye birden mi müdahale edileceği kararı verilir.

Çene düzeltme ameliyatı öncesi hastanın grafileri ve tomografileri çekilir. Ameliyat planlanarak hasta fotoğraflanır. Hasta ameliyattan önce, yara iyileşmesini olumsuz etkileme riski nedeniyle sigarayı bırakmalıdır. Ayrıca ameliyattan önce ağır diyet rejimlerinden uzak durulmalıdır. Ameliyat öncesi tahliller ve anestezi konsültasyonu yapılır. Bu sayede ameliyat öncesi olası riskler değerlendirilir. Gerekli durumlarda operasyonda kullanmak üzere kan hazırlığı yapılması söz konusu olabilir.

Hasta 6 saatlik açlıkla ameliyata alınır ve çene düzeltme ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Ağız içinden ya da cilt üzerinden kesiler yapılır. Bu sayede alt çene kemiğine (mandibula) ve/veya üst çene kemiğine (maksilla) ulaşılır. Kemiklerin uygun bir yerden kesilmesinin ardından kemiklerin tesbit edilmesi için titanyum plaklardan ya da eriyebilen plaklardan faydalanılır.

Kemik tespiti işleminden sonra ağız içi ve deri kesilerine dikiş yapılır. Bölgede birikecek olan sıvının emilmesi için dren yerleştirilir. Kemiklerin sabitlenmesi amacıyla kullanılan malzemelerin ömür boyu kalabilmesi ya da birkaç yıl sonra isteğe bağlı olarak çıkarılabilmesi mümkündür.

cene duzeltme

Çene Düzeltme Kimlere Uygulanır?

Çene düzeltme ameliyatı ya da çene bozukluğu ameliyatının uygulanabileceği durumlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Kişinin alt ve üst çenesinde ya da her iki çenesinde şekil bozukluğu olması
  • Yüzünde asimetri bulunması
  • Diş bozukluğunun yalnızca diş telleriyle düzelemeyecek kadar şiddetli olması

Çene bozuklukları genellikle genetik kaynaklıdır. Çene yapısında bozukluk olan kişilerin genellikle anne, baba ya da çok yakın akrabalarında da aynı bozukluk vardır. Buna ek olarak küçük yaşta geçirilen çene ve yüz travmaları ile kazalar da çene bozukluklarına neden olabilir. Çocuk yaşlarda burundan nefes alınmasını engelleyen bazı hastalıklar, büyüme süreci sonunda çene yapısı bozukluklarının yaşanmasına neden olabilir.

Dişler çene kemikleri üzerinde bulunmakta olup yalnızca dişlerin düzgün olması, estetik bir görünüme ve doğru fonksiyonlara sahip olmak için yeterli değildir. Diğer bir deyişle hem çene yapısı hem dişler doğru konumda olmalıdır. Buna bağlı olarak çene bozukluğu olan kişilerin yalnızca dişlerinin düzeltilmesi istenen sonuca ulaşmayı sağlamaz.

Çene bozuklukları hem diş ve çene işlevlerinin doğru bir şekilde yerine getirilememesine hem gülüş estetiğine ulaşılamamasına neden olabilir. Çene yapısı bozukluğu olan kişiler bir yandan estetik bozukluklar yaşarken bir yandan da çiğneme ve konuşma gibi temel işlevleri tam olarak yerine getiremeyebilir. Bunun yanı sıra çene bozukluğu nedeniyle çene eklemi rahatsızlıkları, kolay diş çürümeleri, kronik diş travmaları ve diş kayıpları yaşanabilir.

Çene Düzeltme Tedavisinin Avantajları

Çene düzeltme tedavisi yalnızca estetik bir düzeltme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda fonksiyonel fayda da sağlamaz. Çenelerin ve dişlerin doğru pozisyona taşınması sayesinde estetik ve işlevsel açıdan olumlu sonuçlara ulaşılabilir.

Çene düzeltme tedavisi sayesinde yüz hatlarının daha uyumlu ve dengeli bir hâle gelmesi sağlanır. Bunun sonucunda estetik açıdan daha çekici ve tatmin edici bir görünüme erişilebilir.

Dişlerin ve çenenin düzeltilmesini sağlayan çene düzeltme tedavisi, daha doğal ve güzel bir gülümseme elde etmeye yardımcı olur. Bunun sonucunda kişinin öz güveni ve sosyal hayatı olumlu yönde etkilenebilir. Çenenin düzeltilmesine bağlı olarak hastanın dudakları daha dolgun ve belirgin bir görünüm kazanır.

Dişlerin doğru bir pozisyona gelmesi sayesinde yiyecekleri daha iyi çiğnemek mümkün olur. Bu aynı zamanda sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışması avantajını da beraberinde getirir. Çenenin ve dişlerin düzeltilmesi bazı konuşma bozukluklarını gidermeye de yardımcı olabilir. Temporomandibular eklem bozuklukları çene ekleminde ortaya çıkan bir rahatsızlık olup çene düzeltme tedavisi ile söz konusu rahatsızlığın semptomlarını hafifletmek ya da ortadan kaldırmak mümkün olabilir. Çene düzeltme tedavisi bazı uyku apnesi vakalarının tedavisine de yardımcı olabilir.

Çene Düzeltme Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Çene düzeltme tedavisi, alanında uzman ve deneyimli diş hekimleri tarafından hasta özelinde planlandığı ve doğru tekniklerle uygulandığı takdirde pek çok faydayı beraberinde getirir. Çene düzeltme ameliyatı çeneleri ve dişleri doğru pozisyona getirmek için uygulanan bir cerrahi prosedürdür.

Çene düzeltme ameliyatı her cerrahi prosedür gibi anestezi riskini beraberinde getirir. Ameliyatın ardından genellikle hafif düzeyde ve kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçen bir kanama görülür. Olası bir enfeksiyon gelişmesi riskini minimize etmek için antibiyotik kullanılması ve doğru bir yara bakımı uygulanması gerekir. Ameliyatın ardından yüzde yara izi kalması riski vardır. Bununla birlikte zaman içerisinde bu izlerin solgunlaşması ve belirginliğini kaybetmesi söz konusu olmaz.

Çene düzeltme tedavisi sırasında sinirlerin zarar görmesi riski vardır. Bu durum bazı vakalarda geçici bazı vakalarda ise kalıcı uyuşukluğa yol açabilir. Ameliyatın ardından dişlerde hassasiyet hissedilmesi mümkün olmakla birlikte bu durum genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Ameliyat sonrası diş eti tahrişi görülmesi söz konusu olabilir. Ağız hijyenine gereken özen gösterilmezse, tahriş nedeniyle diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda çene düzeltme tedavisinin ardından çene kemiğinde erime ortaya çıkabilir. Ayrıca ağız açma problemlerinin görülmesi söz konusu olabilir. Geçici olan bu tür problemler genellikle fizik tedaviyle giderilebilir.

cene duzeltme tedavisi

Çene Düzeltme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastanın diş pozisyonu, konuşma, nefes alma ve çiğneme fonksiyonları değerlendirilir. Gömükü 20 yaş dişleri varsa ameliyattan en az 6 ay önce çekilir. Dişlerin pozisyonunu ameliyata hazırlamak için ortodonti tel tedavisine başvurulur.

Çene Düzeltme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra erken dönemde yumuşak ve kolay çiğnenebilir gıdalar tüketilmeli, şişliği ve ağrıyı azaltmak için buz kompresi uygulanmalıdır. Bu süreçte ağır egzersiz ve aktivitelerden kaçınmalı, ilk birkaç hafta sırt üstü yatılmalıdır. Ayrıca ağız hijyenine özen gösterilmelidir.

Çene Düzeltme Tedavisi Fiyatları

Çene düzeltme tedavisi fiyatları uygulanacak tedaviye, tedavinin kapsamına, diş hekiminin deneyimine ve kliniğin fiyat politikasına bağlı olarak her hasta özelinde değişiklik gösterebilir.

Son Güncelleme: 07.05.2024
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross