Randevu Alın
Hizmetler

Gingivektomi

gingivektomi
İçindekiler   +
Hemen Bilgi Alın!
CTA Form | TR (Vertical)
Bu sayfayı paylaş!

Gingivektomi Nedir?

Diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan bir cerrahi prosedür olan gingivenktomi, diş eti dokusunun cerrahi olarak çıkarılması sürecidir. Çeşitli diş eti problemlerini tedavi etmek, özellikle diş eti çizgisini düzeltmek ya da dişlerin uzunluğunu ayarlamak gibi farklı nedenlerle gingivektomi uygulanabilir. Diş kök yüzeyine daha iyi erişim sağlamak ya da estetik kaygılarla gingivektomi prosedürüne başvurulabilir. Genellikle lokal anestezi altında uygulanan gingivektomi konforlu ve pratik bir yöntemdir.

Gingivektomi uzman diş hekimleri tarafından uygulanması gereken bir diş hekimliği prosedürüdür. Hastanın ihtiyaçlarına ve genel sağlık durumuna uygun olarak gingivektomi prosedürü planlanır ve uygulanır. Böylece hastaların sağlıklı bir diş eti yapısına kavuşması ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar elde edilmesi mümkün olur.

gingivektomi

Gingivektomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çeşitli diş ve diş eti sorunlarına yönelik bir cerrahi müdahale olan gingivektominin uygulandığı bazı durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Diş eti hastalıklarının tedavisinde sıklıkla uygulanan bir yöntem olan gingivektomi sayesinde diş etindeki kızarıklık, şişlik ve diş eti ceplerindeki enfeksiyonlar kontrol altına alınabilir.
 • Diş eti çizgisindeki düzensizlikler genetik faktörlere ya da diş çıkarma sürecine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gingivektomi ile bu düzensizlikler düzeltilebilir ve daha estetik bir diş eti çizgisine sahip olunabilir.
 • Diş eti çizgisinde aşırı büyüme ya da diş eti çekilmesi vakalarında, gingivektomi prosedürüyle diş uzunluğunun ayarlanması, dişlere daha dengeli ve estetik bir görünüm kazandırılması sağlanabilir.
 • Diş eti hastalıklarının ilerlemesiyle birlikte diş eti cepleri oluşabilir. Gingivektomi prosedürüyle bu cepler temizlenebilir ve diş köklerine daha iyi erişim sağlanabilir.
 • Gingivektomi prosedürü estetik amaçlarla gülüş tasarımı kapsamında da uygulanabilir. Diş eti çizgisindeki düzensizliklerin düzeltilmesi, daha estetik ve simetrik bir gülüş elde edilmesi için gingivektomi prosedürüne başvurulabilir.

Gingivektominin uygulanamayacağı durumlar ise şu şekildedir:

 • Ağız sağlığı iyi olmayan kişilere gingivektomi uygulanamaz. Çürük dişler ve farklı diş eti rahatsızlıkları varsa, öncelikle bunlar tedavi edilmelidir.
 • Tedavi sonrası iyileşme sürecin olumsuz etkilenmesi ve diş etlerinde değişim yaşanması riski nedeniyle hamilelik döneminde gingivektomi yapılmaz.
 • Kronik ve kontrol altına alınmamış sağlık sorunu olan kişiler gingivektomi tedavisi için uygun değildir.

Gingivektomi Nasıl Yapılır?

Gingivektomi diş eti dokusunun cerrahi olarak çıkarıldığı bir diş hekimliği prosedürüdür. Diş eti sorunlarını düzeltmek ve gülüş estetiğini sağlamak için gingivektomi uygulanabilir. Yüzeysel gingivektomi, genişletici gingivektomi ve koruyucu gingivektomi gibi farklı türleri vardır. Yüzeysel gingivektomi diş eti çizgisini düzeltmek için uygulanır. Dişlerin üzerinde fazla diş eti dokusu olması ya da dişlerin daha uzun görünmesi için genişletici gingivektomi uygulanabilir. Koruyucu gingivektomi ise periodontal hastalıklar gibi nedenlerle diş eti dokusunun geri çekilmesi ya da diş köklerinin açığa çıkması durumunda uygulanan gingivektomi türüdür. Hangi yöntemin uygulanacağı ise hasta özelinde diş hekimi tarafından belirlenir.

İşlemden önce hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir ve lokal anestezi yapılır. Bu sayede hasta uygulama sırasında acı ya da ağrı hissetmez. Diş eti çizgisine işaretleme yapılır ve fazla diş eti dokusu çıkarılır. Daha sonra uygulanan dikişler sayesinde kanama kontrolü sağlanır. Prosedürün tamamlanmasıyla birlikte iyileşme süreci başlar. İyileşme sürecinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için diş hekiminin önerilerine uyulması ve düzenli kontrollerin ihmal edilmemesi gerekir.

Gingivektomi Faydaları Nelerdir?

Çeşitli diş eti sorunlarına yönelik olarak uygulanan bir cerrahi prosedür olan gingivektomi pek çok faydayı beraberinde getirir.

 • Gingivektomi diş eti iltihapları, şişmeler ya da diğer diş eti sorunlarına yönelik etkili bir çözümdür.
 • Diş eti çizgisini düzenlemeye, bu sayede estetik bir gülüş tasarımı elde etmeye yardımcı olabilir.
 • Diş eti hiperplazisi vakalarında, aşırı büyümüş diş eti dokusunun düzeltilmesi için gingivektomi yapılabilir.
 • Gingivektomi, periodontal hastalıklardan kaynaklanan sorunlara karşı etkili bir tedavi yöntemi olarak öne çıkar.
 • Gingivektomi sayesinde düzgün bir diş eti çizgisine sahip olmak, dişlerin daha etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olabilir.

Gingivektomi Riskleri ve Zararları Nelerdir?

Tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi gingivektomi prosedürünün de bazı riskleri ve zararları vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cerrahi prosedürün uygulandığı bölgede enfeksiyon gelişmesi riski vardır. Olası bir enfeksiyon gelişmesi riskini ortadan kaldırmak için hijyen konusunda gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Gingivektomi prosedürü sırasında ya da sonrasında kanama olması riski bulunur.
 • Cerrahi prosedüre bağlı olarak geçici ya da kalıcı his kaybı meydana gelebilir.
 • Gingivektomi uygulandıktan sonra diş eti çizgisinde düzensizlik ya da istenmeyen estetik değişiklikler görülebilir.
 • Bazı hastalarda iyileşme süresinin uzaması ya da komplikasyonlar ortaya çıkması söz konusu olabilir.
gingivektomi istanbul

Gingivektomi Tedavisinde İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Gingivektomi acı ve ağrıya neden olmayan, konforlu ve pratik bir prosedürdür. Uygulama sonrası ortalama 3 ila 4 hafta içinde iyileşme gerçekleşir. Gingivektomi cerrahi bir prosedür olduğu için işlemden sonra bir bandaj yardımıyla diş etleri kapatılır. Bandaj ağızda 10 gün durduktan sonra diş hekimi tarafından çıkarılır. Ortalama 4 haftalık bir süre sonunda diş etleri ve dişler normal bir görünüm kazanır. Bu sayede daha sağlıklı ve estetik bir görünüm elde edilebilir.

Gingivektomi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gingivektomi operasyonundan sonra sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanması için dikkat edilmesi gereken bazı kritik unsurlar vardır. Bu unsurlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Operasyon sonrası ağız hijyeninin sağlanması çok önemlidir. Bunun için cerrahi bölge temiz tutulmalı ve olası bir enfeksiyon riskinin azaltılması için diş hekiminin önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.
 • Operasyon sonrası ağrı ve enfeksiyonu kontrol altında tutmak için diş hekiminin reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
 • İyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek sigara ve alkol gibi maddeler tüketilmemelidir.
 • Gingivektomi sonrası yeterince dinlenmek ve iyileşmek için gereken zamanı beklemek önemlidir. İyileşme sürecinde aşırı fiziksel aktiviteden kaçınılması önerilir.
 • Diş hekiminin belirlediği takip randevularına düzenli olarak katılmak gerekir. Bu sayede iyileşme süreci yakından izlenebilir ve olası sorunların erken tespiti mümkün olabilir.
 • Gingivektomi operasyonundan sonra diş hekiminin belirttiği süre boyunca sert gıdaları tüketmekten kaçınmak, yumuşak ve sıvı gıdaların yer aldığı bir beslenme programını uygulamak dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur.

Gingivektomi İle Gingivoplasti Arasındaki Fark Nedir?

Gingivektomi ve gingivoplastinin ortak özelliği her ikisinin de diş eti sağlığını iyileştirme amacıyla uygulanan cerrahi prosedürler olmasıdır. Her iki tedavi de diş hekimi tarafından uygulanmakla birlikte tedavilerin prosedürü birbirinden farklıdır.

Gingivektomi hastalıklı diş eti dokusunu çıkarmak ve yeniden şekillendirmek için uygulanır. Diş eti fazlalığının olduğu durumlarda benzer prosedürler takip edilir ve fazlalık ortadan kaldırılabilir.

Gingivoplasti prosedürü ise herhangi bir doku çıkarma işlemi söz konusu olmadan diş etlerinin görünümünü iyileştirmeyi sağlar. Gingivoplastinin diş eti konturlarını düzeltme amacıyla uygulanabilecek ideal bir yöntem olarak kabul edilir.

Gingivektomi Fiyatları

Gingivektomi fiyatları diş etinin ne kadar düzeltilmesi gerektiği, uygulanacak teknik, işlem görecek diş sayısı, diş hekiminin uzmanlığı ve uygulamanın yapılacağı kliniğin fiyat politikası gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Son Güncelleme: 07.05.2024
Tedavi Süreci
Kalış Süresi
1 gün
Ziyaret Sayısı
1
Tedavi Süresi
1 saat
Anestezi
İyileşme Süresi
4 gün
Takip Ziyareti
6 ay
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın 
4.6
Toplam 174 Değerlendirme Üzerinden
google
nur dündar
25.08.2022

Dr Kardelen hanım ve asistini gayet Güler yüzlü, sakin ve anlayışlı davrandılar. Çok teşekkür ediyoruz. (Translated by Google) Dr. Kardelen and her assistant were very friendly, calm and understanding. Thank you very much.

google
Gokhan Ergil
25.08.2022

Başta doktorumuz Emre ÜNLÜ ve Melis Hanım` ın ilgi ve alakaları muhteşem. Korkusu olanlara tavsiyem mosdent e gidin. Doktorumuzun eli çok hafif ve aynı zamanda psikolog gibi korkularınızdan arındırıyor. (Translated by Google) The interest and relevance of our doctor Emre ÜNLÜ and Ms. Melis are amazing. My advice to those who are afraid, go to mosdent. Our doctor's hand is very light and at the same time relieves you of your fears like a psychologist.

google
Emre Duru
22.08.2022

MR. Hakan and Ömer, we have known each other more than 25 years, they were my dentist when I was young and now they are my family’s dentist. While living in Turkey, Eastern Europe, Russia and now in America, anytime I needed , I took the first flight and visited them, they always found a time for us, took good care of us, did quick and perfect job, never needed to come back. Perfect customer service, great care and attention , full service , affordable prices and extremely qualified team. Recently another great service for my entire family. Always happy , and always recommending. Thank you MOS Dental team.

google
Ekin Padak
18.08.2022

doktor gözde hanım ve emre bey çok rahat çok profesyoneller özellikle melis hanım aileden birisi gibi çok ilgili ve çok samimi ??? (Translated by Google) Doctor Gözde and Mr. Emre are very comfortable, very professionals, especially Ms. Melis is very caring and very sincere like a family member ???

google
Salih Baki
12.08.2022

Baki Ailesi olarak hastanenizde bulunan butun personellerin ilgi ve alakalarını tedavi boyunca eksik etmeyen Doktarlarina ve personellerine özellikle Melis hanıma çok teşekkür ederiz (Translated by Google) As Baki Family, we would like to thank the Doctors and staff, especially Ms. Melis, who did not miss the interest and relevance of all the staff in your hospital throughout the treatment.

Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
Hemen Randevu Oluşturun!
CTA Form | TR
magnifiercross